دولت و ملت، همدلی و هم زبانی استانداری اصفهان
صفحه اصلی
1400/02/06 وزیر بهداشت: هیچ کمکی به اقتصاد ملی بالاتر از کاهش دوره کرونا نیست.
وزیر بهداشت: هیچ کمکی به اقتصاد ملی بالاتر از کاهش دوره کرونا نیست.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ بلایی برای اقتصاد کشور مصیبت بارتر از طولانی شدن مدت همه‌گیری کووید 19 و هیچ کمکی به اقتصاد ملی بالاتر از کوتاه کردن دوره این بیماری نیست.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکترسعید نمکی روز دوشنبه در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا با حضور دکتر عباس رضایی استاندار اصفهان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: دنیا امروز این موضوع را فهمیده و باید بین گرسنگی و مرگ، انتخاب و تدبیر کرد.

وی با بیان اینکه ایران نخستین کشور بود که شیوه نامه های بهداشتی برای چگونگی فعالیت کارخانه ها در دوران کرونا را نوشت و هیچ کارخانه ای را تعطیل نکردیم، اظهار داشت: نظام سلامت همراه معیشت مردم بود و همکارانم از جان خود مایه گذاشتن تا اقتصاد کشور بچرخد.

وی با اشاره به اینکه برخی از مصوبه های ستاد ملی مقابله با کرونا بطور دقیق و جدی اجرا نمی شود، اضافه کرد: هزاران فردی که با مترو تردد می کنند به سر کارهایی می روند که گفتیم باید تعطیل شود.

به گفته وی این گونه اداره کردن نیم کلاج که هم آری و هم نه، دوران بیماری همه گیری کووید 19 را طولانی می کند بطوریکه اگر با جدیت از تعطیلات نوروز امسال مانند پارسال استفاده می کردیم بسیاری از مسائل اتفاق نمی افتاد و اگر به جدیت محدودیت ها مانند اصفهان اجرا می شد، خیلی مشکلات را نداشتیم و نباید کسبه اینقدر طولانی در این وضعیت زندگی کنند.

نمکی با تاکید بر اینکه همراهی نظام سلامت با معیشت و اقتصاد بالا بود، تصریح کرد: 14 ماه سخت بر مجموعه نظام سلامت با تحریم های ظالمانه گذشت بطوریکه در ماه های اول لوازم حفاظتی نداشتیم و ویروس کرونا ناشناخته بود.

وی ادامه داد: در این دوران یکی از عجیب ترین اتفاقات، ایجاد وفاق و همدلی مجدد در جمهوری اسلامی بود که بعد دفاع مقدس طعم شیرین این وفاق را تجربه نکرده بودیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه موج چهارم کرونا به همان میزانی که در خوزستان آمد انگلیس را فلج کرد، گفت: انگیس تا 6 ماه پیش 22 میلیارد پوند در بخش سلامت هزینه کرد درحالیکه ما هنوز قسمت قابل توجهی از یک میلیارد یورو را نگرفتیم و خزانه تهی و بانک مرکزی پر مشکلی هم داریم.

نمکی با بیان اینکه تا امروز نشنیدیم که بیماری پشت در بیمارستان سر در گردان باشد، تاکید کرد: یکی از افتخارات ما این است که طوفانی ترین حمله ویروس کرونا را با حداقل ضایعه ممکن پشت سر گذاشتیم.

وی با اشاره به اینکه برای کشورمان مرگ و میر یکهزار و 200 نفر در روز برآورد شده بود، افزود: اما از ما 2 رقمی شد و در حال حرکت به سمت تک رقمی بود که اگر موج جدید در خوزستان ایجاد نمی شد به تک رقمی هم می رسیدیم.

وی با تاکید بر اینکه این افتخار بزرگی برای ما بود، ادامه داد: دشمنان این آرزو را به گور می برند که در برابر کرونا شکست بخوریم زیرا این افتخارات را ملت ایران خلق کردند و همه به عرصه مقابله با این بیماری آمدند.

نمکی با اشاره به اینکه تاب آوری اجتماعی نیز مهم است و تاب آوری همکاران ما در نظام سلامت نیز باید بالا باشد، تصریح کرد: در کشوری مانند چین با وجودیکه واکسن زدن را آغاز کردند اما بطور محکم برای اجرای پروتکل ها ایستادند.

وی به همراهی با اعتقادات و باورها در دوران کرونا نیز اشاره و اضافه کرد: باید بین عقل، علم، احساس، شریعت و مراسم، تدبیر و منطق داشته باشیم و آنها را با حداقل عارضه ممکن کنار هم قرار دهیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس جدید مانند ویروس های قبلی نیست و قدرت سرایت بیشتری دارد و جوانان را بیشتر مبتلا می کند، گفت: در برگزاری مراسم مذهبی باید به فکر سلامتی مومنان و آبروی نظام جمهوری اسلامی باشیم.

وی به هجمه هایی که علیه وزیر بهداشت توسط رسانه های هماهنگ داخل انجام شد اشاره کرد و افزود: شبکه های بیرونی نیز می گفتند که جمهوری اسلامی ایران در مدیریت کرونا عاجز مانده است و با هجمه به وزیر بهداشت از جمله دلایل آن را تمکین از دستورات مقامات بالا، عدم استفاده از واکسن امریکایی و مهیا کردن فضا برای مراسم مذهبی عنوان کردند.

نمکی ادامه داد: با افتخار می گویم که در این دوران کمترین مشکل را با نماز جمعه داشتم اما این تقاضا را نیز از همه دارم که آبروی نظام سلامت، دینداران و دینداری را محفوظ نگه داریم و حربه به دست دشمنان ندهیم که از این روزنه ما را مورد هدف قرار دهند.

روزهای آینده مرگ و میر بیشتری خواهیم داشت

وزیر بهداشت همچنین با تاکید بر اینکه در روزهای آینده مرگ و میر بیشتری بدلیل کرونا در کشور خواهیم داشت، گفت: 2 تا سه هفته تلخی را در پیش رو خواهیم داشت که باید به خوبی و درستی مدیریت شود.

وی با اشاره به طوفان بیماران سرپایی و بستری در موج چهارم کرونا، افزود: اگر این روزها به خوبی مدیریت نمی شد میزان ابتلا و مرگ های بیشتری داشتیم.

نمکی همچنین به تامین واکسن کرونا اشاره و اضافه کرد: ما از چهار مسیر برای این کار حرکت کردیم که یکی از آنها کوواکس بود که روش درست اما بی بنیه ای است و این مجموعه بین المللی، حریف قلدرهای جهان نمی شود زیرا در زمان حاضر 85 درصد واکسن ها در هفت کشور مصرف می شود.

وی با بیان اینکه مقرر بود قبل از عید نورز سه میلیون و 800 هزار دوز واکسن از کوواکس بگیریم، اظهار داشت: اما تا پانزدهم فروردین حدود 700 هزار دوز به ما تخصیص دادند.

نمکی با اشاره به اینکه 2 میلیون دوز نیز از روسیه خریدیم، خاطرنشان کرد: کل واکسن های صادراتی این کشور 13 میلیون بود و تا قبل از عید نوروز به ما 420 هزار دوز تحویل دادند.

وی با بیان اینکه 2 میلیون دوز نیز از هند خریداری کردیم، ادامه داد: این میزان به 500 هزار کاهش یافت و به ما 125 هزار دوز تحویل دادند و مابقی آن به دستور دادستان هند توقیف شد زیرا به طور کلی صادرات واکسن را ممنوع کردند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در کنار این مسیرها به سمت تولید داخل حرکت کردیم، تصریح کرد: مرحله سوم واکسن های برکت و پاستور آغاز شد و مجموعه آنها به سمت و سوی خوبی می رود و در اردیبهشت وضعیت بهتر می شود.

وی با بیان اینکه از فردا واکسیناسیون افراد 80 سال به بالا و پس از آن 75 سال به بالا و گروه های آسیب پذیر و بیماران صعب العلاج انجام می شود، گفت: امید است تا پایان خرداد واکسیناسیون این گروه ها تمام شود.

نمکی با بیان اینکه واکسن داخلی نیز تا آخر اردیبهشت در سبد ما وارد می شود و فاز سوم را بطور فراگیرتر اجرا می کنیم، خاطرنشان کرد: واکسیناسیون برخی گروه ها مانند پلیس و سایر گروه های پر خطر را نیز در برنامه داریم.

وی به طب سنتی نیز اشاره و اضافه کرد: تنها وزیری هستم که پای طب سنتی علمی و حکیمانه در وزارت بهداشت ایستادم، برخی از طرح های آن به سرانجام رسید، کارهایی در استان هایی مانند اصفهان و خوزستان انجام شد و میز طب سنتی در وزارت بهداشت راه اندازی شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه طب سنتی جزو لاینفک طب دنیا می باشد اما اینگونه نیست که همه امراض را درمان کند، افزود: جریان پر شور و شر در این زمینه دنبال دکانداری است اما این کار باید به دست افرادی باشد که متخصص این رشته باشند و دوره های دانشگاهی را گذراندند و تلفیقی از طب سنتی و مدرن ارایه می دهند.

وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه اصفهان با همدلی، تدبیر و مدیریت از استان های فرهیخته است، تاکید کرد: این خطه در طرح شهید سلیمانی یکی از موفق ترین استان ها بود و در رعایت پروتکل ها همیشه پیشتاز است همانطور که در دفاع مقدس حماسه های بزرگ خلق کردند.

در این جلسه جمعی از مسوولان استان اصفهان به بیان مسائل و مشکلات خود در زمینه همه گیری بیماری کووید 19 پرداختند.
تعداد بازدید: 2576
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری استان اصفهان میباشد.