فرمانداری گلپایگان
خانه
بقعه مبارکه امامزاده هفده تن و ناصر بن علی

امامزاده هفده تن گلپایگان یادگاری از قرن یازدهم هجری که با گنبد فیروزه‌ای مانند نگینی در شهرستان می‌درخشد و مامن عاشقان اهل بیت بوده و هست.امامزاده هفده تن از ابنیه قرن یازدهم هجری است که در زمان شاه‌عباس اول صفوی احداث شده است، بقعه هفده تن بر طبق کتیبه سر در آن در سال 1032 هجری قمری ساخته شده است، بر روی بنای هشت گوش گنبد کاشی کاری با شکوهی قرار گرفته است که از لحاظ ساختمانی و تزئین کاشی کاری بسیار زیبا است.

 

وسط حیاط

در وسط حیاط هفده تن نزدیک در ورودی کتیبه کاشی معرق نفیسی قرار گرفته و در قسمت سر درب، چوب منبت کاری شده زیبایی به چشم می‌خورد که هنر دست استاد عبد الحسین(پدر استاد علی آقا معظمی) است. روی این چوب، آیات قرآن و گل و بوته به شکل پنجره احداث شده است و از این حیث یکی از شاهکارهای منحصر به ‌فرد دوران گذشته به شمار می آید.

داخل حرم

در داخل حرم کتیبه منظوم ارسی مفصلی در زمینه مدح شاه‌عباس اول صفوی نوشته اند. امامزاده هفده تن چهار درب و سه سر راهی زیبا وبا عظمت دارد که در اطراف آن کتیبه زیبایی به خط غیاث الدین علی جوهری شیرازی نوشته شده است. بقعه از جمله کارهای بسیار زیبای معماری عهد صفویه و به دستور سردار امام قلی خان ساخته شده است و دارای کاشی کاری معرق و منقوش و کتیبه‌ای به خط کوفی است.

شجره نامه

بر طبق شجره نامه موجود در آستان متبرکه هفده تن افرادی که در این محل دفن شده اند، عبارت‌اند از: امام‌زاده ابوالحسن فرزند امام حسن مجتبی (ع)، سلطان اسماعیل فرزند امام جعفر صادق (ع)، صالح و قاسم فرزندان جعفر بن علی (ع)، عباس و حسین فرزندان حضرت موسی بن جعفر(ع)، شهربانو و حلیمه و صفورا دختران حضرت حضرت موسی بن جعفر (ع)، علی اکبر بن علی بن حسین (ع)، محمد بن محسن بن علی بن حسین(ع)، محمود و محسن و عبدالله بن یحیی بن امام موسی الکاظم (ع)، موسی و مظفر فرزندان جعفر طیار ، اسحق فرزند ابراهیم که مشخص نیست ابراهیم مزبور به کدام امام منتسب است

هفده تن نام یک زیارتگاه و محله در بخش جنوبی شهرستان گلپایگان می باشد. بنای فعلی این زیارتگاه در زمان صفویساخته شده است. محله هفده تن نیز از یک خیابان به همین نام تشکیل شده است.

تاریخ به روز رسانی: 1397/04/09
تعداد بازدید: 7387
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal