فرمانداری گلپایگان
خانه
مناره سلجوقی

مناره گلپایگان ( فانوس صحرا ) با قدمتی حدود 900 سال که در زمره بلندترین مناره‌های قرن 5 هجری قمری است در برابر عوامل طبیعی زلزله، باد، باران، سرما و گرما سرفراز برجای مانده‌است .

این مناره دارای دو راه پله است که بصورت دورانی با 64 پله به بالای مناره می‌توان صعود کرد.

قسمت‌های پائین و بالای مناره مرمت شده و دارای کتیبه آجری است که این کتیبه به خط کوفی نوشته شده متن کتیبه آیه 53 سوره ی زمر با مضمون

 « قُل یَا عِبَادیَ الَّذینَ أسرَفوا عَلَی أنفُسِهِم لَا تَقنَطوا مِن رَّحمَۀِ اللّه ِ اِنَّ اللّهَ یَغفِرُالذُّنُوبَ جَمیعاً اِنَّهُ هُوَ الغَفورُ الرَّحیِم »است.

بگو اى بندگان من که بر خویشتن زیاده‏ روى روا داشته‏ اید از رحمت‏ خدا نومید مشوید در حقیقت ‏خدا همه گناهان را مى ‏آمرزد که او خود آمرزنده مهربان است
این مناره از زمان سلجوقیان می‌باشد که ساختمان آن را احتمالاً با ساختمان مسجد جامع و بازار چهارسوق همزمان می‌دانند.

گفته می‌شود این مناره برای راهنمایی کاروانیان بوده و بالای آن چراغ نصب می‌کرده‌اند از اینرو لقب فانوس صحرا به آن داده اند و در جنوبی چهارسوق از جلوی مناره شروع می‌شده ‌است.
فعلاً خیابان، گودتر از سطح پای مناره و بازار چهارسوق است. در داخل منار و بالای راه پله‌ها در میان اشعار و یادگاری‌های نوشته شده، این شعر هم دیده می‌شود:

منار است و نشان باستان است

چه تاجی بر سر گلپایگان است

دریغا کاین نشان آسمانی

که بر زمین و سر بر آسمان است

           
زیر این شعر امضاء شده (سید علی آقا ابطحی اهل گوگد و ساکن تهران)

شیرهای مناره

دو شیر قبلاً در محل پاشیرا نزدیک مقبره باباعبدالله در کنار جاده قافله و ابتدای کوچه حکومتی بودند. میدان پاشیرا نسبتاً وسیع و دکه بازی و ورزش بچه‌های محل بود و براین شیرها که وسیله سرگرمی بچه‌ها بود سوار می‌شدند و بازی می‌کردند. بعد از خیابان کشی چون خیابان چند متری از جاده قافله فاصله پیدا کرد و زمین‌های اطراف پاشیرا را با قسمتی از جاده قدیم به مالکین آن حدود دادند و میدان پاشیرا را هم گودبرداری نمودند. شیرهای سنگی را با تخته و گرده چوب و غلتک که بوسیله دو گاو نر کشیده می‌شد، تک تک به پای مناره منتقل کردند.
از دو شیر سنگی امروز، یکی تنها شده و در زیر سایه مناره سلجوقی در فراق دوست بسر می‌برَد.

تاریخ به روز رسانی: 1397/04/09
تعداد بازدید: 7071
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal