۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۵ مهر
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول
1396/09/02 مصاحبه با دکتر ذاکری مدیر کل دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری در خصوص فعالیت های هفته پژوهش و فناوری سال 96
مصاحبه با دکتر ذاکری مدیر کل دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری در خصوص فعالیت های هفته پژوهش و فناوری سال 96 توضیحات دکتر ذاکری هرندی مدیر کل دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری در خصوص اهداف ملی، استانی و اهم برنامه ها و فعالیت های هفته پژوهش و فناوری سال 1396 استان

پژوهش و نوآوری و دستیابی به فناوری های نوین، از محورهای اصلی توسعه فرهنگی، کسب ثروت و رفاه عمومی و ارتقاء جایگاه علمی کشور در منطقه و جهان محسوب می شود. این امر مرهون پژوهش و مجاهدت های نخبگان، محققان و فناوران مراکز تحقیقاتی دولتی و غیردولتی است.

امروزه توسعه هر کشوری بستگی مستقیمی به توسعه علم و فناوری های پژوهشی دارد. دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری بستر مناسبی جهت رشد و نمو اندیشه های نو، پژوهش های بنیادی و کاربردی بوده و نیروی محرکه توسعه در تمامی زمینه های فرهنگی اجتماعی اقتصادی و سیاسی می باشد.

استقلال علمی میهن اسلامی با حمایت همه جانبه و ساماندهی فعالیت های علمی و پژوهشی و رفع مشکلات فراروی فعالیت های پژوهشی انجام پذیرمی باشد. خوشبختانه در سال های اخیر با عنایت ویژه مقام معظم رهبری شاهد رشد قابل توجهی در تولیدات علمی و توسعه پایدار بوده ایم.

بی شک یکی از ارکان مهم توسعه اقتصاد دانایی محو، تأکید بر پژوهشگران و فناوران و حمایت از آنان به عنوان محور های دانایی می باشد. اهتمام به بالندگی پژوهشگران و فناوران را می توان یکی از وجوه تمایز کشورهای پیشرفته و در حال توسعه دانست. خوشبختانه کشور ما، به عنوان کشوری در حال توسعه، چند سالی است توجه خود را بطور ویژه، به این بخش معطوف داشته است. تاکید مقام معظم رهبری بر نخبگان از یک سو و رشد دانشگاه ها، تعداد مقالات پذیرفته شده در نشریات و مجلات معتبر خارجی و داخلی، موفقیت های روز افزون دانشمندان ایرانی در صنایع مختلف مانند پزشکی، هوا و فضا، صنایع دفاعی، طرح های عمرانی و ... از سوی دیگر، تنها بخشی از اهتمام مسئولین بر کسب موفقیت های دانش پژوهان است. اختصاص هفته ای با عنوان «هفته پژوهش و فناوری» را می توان یکی از اقدامات صورت گرفته در این راستا دانست که بخش های مختلف هر استان، دست در دست یکدیگر به معرفی دستاورد های پژوهش و فناوری در سطح استان ها می پردازند.

هفته پژوهش و فناوری فرصت مناسبی را برای توجه و تمرکز روی ابعاد مختلف پژوهش و فناوری در کشور و استان فراهم می آورد تا از این رهگذر کلیه ذینفعان ضمن اطلاع از روندها و وضعیت موجود در کشور، برای آینده برنامه ریزی و اقدامات بهتر و موثرتری را در دستورکار خود قرار دهند .

انتخاب و معرفی برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری و تجلیل از آنان و همچنین ایجاد فرصت تعامل بین ذینعان این حوزه به شیوه های مختلف نظیر برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری، همایش های استانی، کارگاه های آموزشی، سمینارها، مصاحبه های مطبوعاتی و رادیو و تلویزیونی فضایی را ایجاد می کند که ضمن ارتقاء و شان و جایگاه پژوهش و فناوری و فعالیت در این عرصه بستر مناسبی را نیز برای ادامه راه تقویت و توسعه راه پژوهش و فناوری که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت و رفاه و امنیت برای مردم در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم نماید.

به همین منظور ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری استان همه ساله برنامه های متعددی را با همکاری سازمان ها، نهادها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی اعم از بخش عمومی و خصوصی استان در چارچوب اهداف ملی و اهداف استانی برگزار می کند. من به اختصار اشاره ای کوتاه به اهداف ملی تدوین شده توسط وزارت علوم و همچنین اهداف استانی می نمایم.

اهداف ملی شامل :

- ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در سطح کشور و ارتقاء شان و جایگاه پژوهش و فناوری و فعالان در این حوزه .

- تشویق و ترغیب پژوهشگران و فناوران کشور به تولید بسته علم و فناوری و ثروت ناشی ازآن .

- تبیین وضعیت موجود پژوهش و فناوری، روندها و آینده آن در کشور برای افکار عمومی و مسئولین و اخذ بازخورد برای هماهنگی و پیشرفت کار.

- شناسایی و عرضه یافته های پژوهش و فناوری .

- بسترسازی برای تجاری سازی یافته های پژوهشی و فناوری های توسعه یافته .

- برقراری ارتباط سازنده میان پژوهشگران و فناوران دستگاه های اجرایی و خریداران دستاورها با تقویت ارتباط دانشگاه و جامعه .

- ایجاد فضای تعاملی برای آشنایی ذینفعان حال و آینده و واحدهای پژوهشی و فناوری .

اهداف استانی :

اهداف استانی نیز عبارتند از :

- شناسایی و گسترش یافته های پژوهش و فناوری و ارتقاء فرهنگ پژوهش در محدوده استان.

- ایجاد فرصت های مناسب جهت تقویت و تعامل بین مراکز تحقیقاتی استان اعم از دانشگاهها، سازمان های دولتی و خصوصی در عرصه های مختلف پژوهش و فناوری به منظور تبدیل ایده به محصول .

- برگزاری جشنواره بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری

- استفاده از فرصت های ایجاد شده در فعالیت های مختلف در طول سال جهت ترویج فرهنگ پژوهش و تشویق پژوهشگران.

- ارزیابی فعالیت های پژوهشی یکساله دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها و موسسات پژوهشی .

- جلب توجه مدیران استانی نسبت به فعالیت های پژوهشی در سطح استان.

- الگوسازی از پژوهشگران نمونه برای سطوح مختلف دانشگاهی، سازمان ها و شرکت های دولتی و بخش خصوصی.

امسال حسب دستور جناب آقای دکتر مهر علیزاده استاندار محترم اصفهان و رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان، ستاد هفته پژوهش و فناوری استان با رویکردی جدید تشکیل شد و فعالیت های آن با یاری مسئولین و متخصصین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و مسئولین سازمان ها و ادارات دولتی استان در قالب تشکیل دبیرخانه ستاد و 5 کمیته 1-علمی و انتخاب پژوهشگر برتر 2- کمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی 3-کمیته آموزش، ایده های برتر و فن بازار4- کمیته جشنواره دانش آموزی 5-کمیته اجرایی و هماهنگی انجام پذیرفت.

از مهم ترین برنامه های این هفته می توان به موارد زیر اشاره نمود:

-برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان از تاریخ 18 آذر ماه تا 20 آذر ماه سال جاری در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی اصفهان

-برگزاری کارگاه های آموزشی و ارائه ایده های برتر در طول مدت نمایشگاه و ارائه گواهینامه حضور در کارگاه

-انتخاب پژوهشگران برتر در دانشگاه ها و دستگاه های دولتی استان

-انتخاب طرح های دانش اموزی برتر در مقاطع مختلف تحصیلی و ارائه آنها در نمایشگاه

-انتخاب فناوران برتر و طرح های برتر فناوری

-ارزیابی عملکرد پژوهشی دستگاه های دولتی و دانشگاهی شرکت کننده در نمایشگاه

-مقدمات ایجاد تفاهم نامه همکاری بین سرمایه گذار و مخترعین، شرکت های دانش بنیان در غرفه ویژه استانداری

در پایان از حمایت های بی دریغ جناب آقای دکتر مهر علیزاده استاندارمحترم استان و رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان، جناب آقای سیستانی معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع و جانشین رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان، همکاری و همدلی معاونین پژوهشی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استان، تمامی دست اندرکاران و مدیران محترم دستگاه های اجرایی را در برگزاری مراسم هفته پژوهش و سایر برنامه های ویژه این هفته تشکر و قدردانی می نمایم.

من از کلیه سرمایه گذاران بخش خصوصی، مخترعین، شرکت های دانش بنیان، افراد دارای ایده های نو، دانشجویان و کلیه کسانی که علاقه به موضوعات پژوهشی دارند دعوت می کنم از این نمایشگاه دیدن فرمایند.

تعداد بازدید: 63
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal