دولت و ملت، همدلی و هم زبانی استانداری اصفهان
صفحه اصلی
1395/11/28 در جلسه با هئیت مدیره اتاق بازرگانی : مطالبات اساسی استاندار اصفهان از اتاق بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی مطرح شد
در جلسه با هئیت مدیره اتاق بازرگانی : مطالبات اساسی استاندار اصفهان از اتاق بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی مطرح شد
دکتر رسول زرگرپور در جلسه ای با هیئت مدیره ی اتاق بازرگانی، مطالبات اساسی خود از اتاق بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی را اعلام کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در جلسه ای با هیئت مدیره اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی و مدیر کل صنعت معدن و تجارت برگزار گردید، اظهارداشت: راهی نداریم که توسعه ی استان را از طریق بخش غیردولتی دنبال نماییم و این فرایند باید از طریق اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف پیگیری شود.
استاندار اصفهان افزود: اینکه استان اصفهان در مقایسه با دیگر استانهای همتراز در بخش اقتصادی چه نتایجی بدست آورده است بسیار مهم و حائز اهمیت است.
زرگرپور با تاکید بر اینکه باید عملکرد 11 ماهه ی گذشته مرور شود، اظهارداشت: باید مرور کنیم که ظرف 11 ماه گذشته چقدر تسهیلات از صندوق توسعه ملی جذب شده است و این میزان در مقایسه با کل کشور و در مقایسه با استانهای همتراز چقدر بوده است.
رسول زرگرپور با بیان اینکه امروز نزدیک به یکسال و اندی از برجام گذشته است، گفت : در این مدت هیئت های سیاسی و اقتصادی زیادی به اصفهان سفر کرده اند و باید میزان سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته در اصفهان و در مقایسه با دیگر استان ها مورد توجه قرار گیرد و البته ظرفیت ویژه در این رابطه مورد توجه قرار گیرد.
استاندار اصفهان با اشاره به مبحث آلودگی هوا، گفت: براساس گزارشات حدود 30 درصد از آلودگی هوا مربوط به بخش صنعت است، باید بررسی شود بخش صنعت در این خصوص چه اقدامی انجام داده و در خصوص کاهش آلودگیها چه فعالیتی صورت گرفته است و چه نتایجی حاصل شده است.
استاندار اعلام کرد میزان آب مصرفی صنایع بزرگ ، متوسط و کوچک داخل شهرها و شهرستانها حدود 150 میلیون متر مکعب می باشد با عنایت به مصوبه شورایعالی آب که آب مصرفی صنایع را تنها از پساب مجاز دانسته است و با توجه به وجود کمیته ی آب اتاق باید بررسی شود چقدر به این هدف مهم نزدیک شده ایم.
زرگرپور اضافه کرد: بایستی مشخص شود در سال جاری چه میزان از صندوق توسعه ی ملی تسهیلات ارزی و ریالی دریافت کردیم؟درحالی که آمار نشان می دهد در 11 ماه گذشته تنها 32 میلیارد تومان از این صندوق در بخش کشاورزی جذب شده است واصفهان در رده های پایین اخذ تسهیلات از این صندوق است در حالی که در سال 91 رتبه ی دوم کشور به استان اصفهان اختصاص یافته بود و اگر در این خصوص مشکلی وجود دارد باید انتقال داده میشد تا پیگیری شود.
وی اظهارداشت : در بخش سرمایه گذاری خارجی نیز امسال6 طرح در استان با حدود 970میلیارد دلار به تصویب رسید که بیشتر در خصوص نیروگاههای خورشیدی است و در حالیکه در استان حدود 10 میلیارد دلار طرح قابل سرمایه گذاری خارجی آماده کرده ایم.
وی با بیان اینکه بعضاً مسائل بانکی و بیمه ای و مالیات و سخت گیری مدیران از جمله مشکلات بخش خصوصی عنوان می کنند ؛ اظهار داشت: چرا با وجود یکسان بود ن چارچوب ها همچنان استان از توسعه در خور و شایسته خود بازمانده و نسبت به دیگر استان ها ی همتراز عقب است؟ و این درحالی است که در این مدت بخش دولتی فعال شده است و برای پروژه هایی نظیر مترو، سالن اجلاس، سامانه ی دوم و مباحث آبرسانی اعتبارات خوبی جذب شده است.
مدیرارشد استان اظهارداشت: درحالی که 100 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان بدلیل خشکسالیها از چرخه ی کشت خارج شده است ولی میزان تولید ثابت بلکه افزایش نیز داشته است و نمی توان گفت خشکسالی در صنعت اثر آنچنانی داشته است و اگر این تاثیر وجود دارد باید بررسی شود.
وی تاکید کرد: باید برآیند همه ی تلاشها و فعالیت های ما این باشد که در همه ی این موارد بتوانیم با استان های همتراز خودمان را مقایسه کنیم.
وی اضافه کرد:در کنار همه مسایل و مشکلات، ظرفیت ها و پتانسیل ها در این استان بسیار است و انتظار می رود در هر گزارشی از رشد و توسعه، اصفهان در رده های اول و دوم باشد.
رسول زرگرپور با تاکید بر اینکه باید اقدامات صورت گرفته عنوان شود و مشکلات نیز بیان گردد، گفت: باید بدانیم که از مدیریت استان و بخش خصوصی استان انتظارات زیادی وجود دارد و اگراصفهان در بحث سرمایه گذاری خارجی به اندازه ی چندین استان نباشد چه استانی این ظرفیت ها را دارد ؟
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان نیز در این جلسه اظهارداشت: با توجه به ظرفیت اتاق بازرگانی، بخش غیردولتی، با این ترکیب و با این پتانسیل، بایستی در بخش پایداری صنایع، حمل و نقل و توسعه ی ریلی و همچنین آب باید اقدامات بیشتری صورت می گرفت
وی اضافه کرد: اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در بحث توسعه گردشگری باید ورودبیشتری پیدا می کرد.
رئیس اتاق بازرگانی نیز در این جلسه اظهارداشت: اتاق بازرگانی در این مدت فعالیت های خوبی داشته و اگر هم در مواردی اظهار نظر نموده در جهت حمایت از دولت و مسئولین بوده است.
سهل آبادی با اشاره به اینکه در بحث سرمایه گذاری خارجی فعالیت های زیادی صورت گرفته است، گفت: مشکلاتی در زمینه ی ثبتی وجود دارد و اینکه نتوانستیم از صندوق توسعه ی ملی اعتباراتی جذب کنیم باید بررسی شود.
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی نسبت به رسالت خود اقدامات زیادی را به انجام رسانده است، گفت: واحدهای تولیدی به جای اخذ وام ترجیح می دهند که با مشارکت شریک خارجی و با ورود به بازار بورس فعالیت کنند.
سهل آبادی با اشاره به اینکه در سال 94 یک میلیارد و صد و هفتاد میلیون دلارصادرات انجام شده است، گفت: 65 درصد از افزایش مقدار مربوط به نفت و گازو پتروشیمی، 26 درصد مربوط به فولاد و و مابقی مربوط به دیگر محصولات است و میزان صادرات امسال 6 درصد کمتر از سال گذشته بوده است.
وی افزود: هرکیلو صادرات صنایع دستی 40 دلار درآمد داشته است درحالی که برای دیگر کالاها هر سه کیلو یک دلار بفروش رفته است.
رئیس اتاق بازرگانی استان بعد مسافت، افزایش هزینه ی حمل و نقل را از جمله مشکلات برشمرد و افزود: در اتاق بازرگانی استان برنامه ریزی هایی برای ایجاد بازارچه های مرزی صورت گرفته است.
سهل آبادی با بیان اینکه اتاق بازرگانی تلاش میکند که اصفهان را به دیگر کشورها معرفی نماید، گفت: اتاق بازرگانی اصفهان اتاقی قدرتمند است و در خصوص فعالیت جوانان و زنان علمکرد خوبی داشته است.
وی با بیان اینکه هیچ استانداری همچون استاندار اصفهان برای رونق کسب و کار وقت نگذاشته است،گفت: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، ستاد تسهیل و ... که با ریاست استاندار برگزار می شود در کشور نمونه است.
رئیس اتاق بازرگانی استان به اقدامات اتاق بازرگانی در زمینه ی گردشگری اشاره کرد و افزود: کمیسیون گردشگری و برند شهری در اتاق بازرگانی تشکیل شده، قرارداد مثلث طلایی گردشگری اصفهان، یزد و فارس بسته شده و بنیاد گردشگری کشور در اصفهان به زودی ایجاد می شود.
شایان ذکر است در ادامه جلسه، سایر اعضا نیز نظرات خود را در خصوص مسایل اقتصادی استان بیان نموده و دیدگاههای استاندار اصفهان و مطالبات جدی و اساسی ایشان را برای توسعه استان بسیار سودمند ارزیابی نمودند و اظهار امیدواری کردند با هدایت های مدیریت ارشد استان شاهد رونق بازار کسب و کار ، جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی و توسعه صادرات باشیم.
56
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal