دولت و ملت، همدلی و هم زبانی استانداری اصفهان
صفحه اصلی
1395/12/05 چهارمین دوره جشنواره افغانستان شناسی در استان اصفهان برگزار شد
چهارمین دوره جشنواره افغانستان شناسی در استان اصفهان برگزار شد
مراسم چهارمین جشنواره افغانستان شناسی استان باحضور اقشار مختلف پناهندگان و مهاجرین ساکن استان اجراشده.

بسمه تعالی

«چهارمین دوره جشنواره افغانستان شناسی در استان اصفهان برگزار شد»

مراسم چهارمین جشنواره افغانستان شناسی استان در مرکز آموزشی محمد شیخ­ زاده هراتی واقع در خیابان کمال اسماعیل اصفهان باحضور اقشار مختلف پناهندگان و مهاجرین ساکن استان شامل روحانیون، مولوی ­ها، متنفذین، قاریان، پیشکسوت­ها و اساتید قرآنی، دست­اندرکاران تئاترهای اجراشده، فعالان فرهنگی واجتماعی، دانشجویان، برترین­ های دانش­آموزی و دانشجویی، دست­اندرکاران طرح ­های بهداشتی واجتماعی، دست­اندرکاران برگزاری نمایشگاه ­ها، اعضای شوراهای ورزشی، مسئولین هیئات، خیریه­ ها و موسسات، نمایندگان دفاتر مراجع عظام افغانستانی برگزار گردید. 

در این مراسم ابتدا جناب آقای مهدی سلیمانی مدیرکل محترم امور اتباع و مهاجرین خارجی ضمن خیرمقدم به حضار، اهداف جشنواره افغانستان­ شناسی را آشنایی جوانان و نوجوانان مهاجر با کشور افغانستان، ارتقاء حس وطن دوستی در نسل جدید، تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در مهاجرین، انتقال تجربیات نسل اول به نسل­های دوم و سوم، شناسایی افراد نخبه و استعدادهای برتر در بخش­های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی، آشنایی افراد نخبه با یکدیگر و ترغیب نخبگان به بازگشت به موطن مادری برشمرد.

ایشان افزود: در حدود 4 دهه میزبانی از مهاجران در جمهوری اسلامی ایران، اکثر مهاجران از فرصت مهاجرت برای تقویت علمی و مهارتی استفاده نموده­اند و ما امروز شاهد افزایش نرخ سواد مهاجرین به بیش از 60 درصد و حضور 40 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی و بیش از 400 هزار دانش آموز در کشور هستیم.

آقای سلیمانی بر ضرورت تقویت باورهای دینی در جامعه مهاجر تأکید و نسل جوان و نوجوان مهاجر را به استفاده از تجربیات ارزشمند نسل اول و اغتنام فرصت مهاجرت توصیه کرد.

سپس جناب آقای دکتر سید عبدالقیوم سجادی عضو پارلمان افغانستان و رئیس دانشگاه خاتم الانبیاء کابل به ایراد سخنرانی پرداخت، ایشان حول محورهای وحدت، مقابله با عناصر فرهنگی بیگانه، مقابله با تعصبات قومی و مذهبی، میراث مشترک فرهنگی ایران و افغانستان مطالبی ایراد نمود.

 

 بیان خاطرات دوران پناهندگی و سکونت در اصفهان ونحوه گذران دوران پناهندگی وموفقیت­ها توسط مهاجرین کهنسال- اجرای سرود توسط گروه همای وحدت- تقدیر و اهداء جوایز به دست اندرکاران و فعالان قرآنی، فرهنگی واجتماعی، برترینهای دانش­ آموزی، دانشجویی، تئاتر و ورزش مهاجرین و برگزاری مسابقه کتبی افغانستان شناسی باحضور 120 نفر از شرکت­ کنندگان، از دیگر برنامه­ های این مراسم بود.

 

قابل ذکر است که برگزیدگان جشنواره استانی افغانستان شناسی برای شرکت در جشنواره کشوری که از 14 تا 16 اسفند ماه در یزد برگزار می­شود به آن استان عزیمت خواهند نمود.

تعداد بازدید: 113
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal