دولت و ملت، همدلی و هم زبانی استانداری اصفهان
صفحه اصلی
1397/03/22 استاندار اصفهان اعلام کرد: میزان برداشت ها در استان های حوضه ی زاینده رود توسط تیمی از سوی وزارت نیرو کنترل می شود
استاندار اصفهان اعلام کرد: میزان برداشت ها در استان های حوضه ی زاینده رود توسط تیمی از سوی وزارت نیرو کنترل می شود
دکتر محسن مهرعلیزاده اظهارداشت: از ابتدای خرداد ماه با مذاکرات و تعاملات صورت گرفته در استان اصفهان و استان های مجاور از برداشت های غیرمجاز جلوگیری شده است و تیمی از سوی وزارت نیرو برای کنترل میزان برداشت ها در استان های حوضه ی زاینده رود تعیین شده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر محسن مهرعلیزاده در برنامه ی گفتگوی هفته ی شبکه ی اصفهان پیرامون تامین منابع آبی جدید برای استان و مدیریت مصرف آب، با شاره به اینکه به صورت ماهانه میزان مصرف هر بخش در هر استان مشخص شده و براساس آن ابزارهای کنترل نصب شده است، افزود: همزمان طرح های استفاده از پساب تصفیه خانه ها نیز مورد توجه قرار گرفته است و در این راستا فولاد مبارکه بخش قابل توجهی از آب مصرفی خود را از پساب تامین می کند و تقریبا از دو ماه آینده 17 درصد مصرف آب فولاد مبارکه از پساب تامین خواهد شد.
محسن مهرعلیزاده با اشاره به اینکه چاه های در اختیار شهرداری اصفهان برای تکمیل نیازهای آب شرب اصفهان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: شهرداری ها ملکف شده اند از پساب برای آبیاری فضای سبز استفاده کنند و از سایر شیوه ها به جای کشت چمن استفاده نمایند.
وی به شکایت های موجود در سطح شهر مبنی بر قطع آب در نقاط مختلف اشاره کرد و افزود: در دو مقطع زمانی قطعی آب مشاهده شد که بخشی از آن بدلیل میزان کاهش 30 درصدی سهمیه آب نسبت به سال گذشته است و در برخی مواقع به دلیل عدم صرفه جویی بعضی از شهروندان و استفاده از پمپ های غیرمجاز شاهد قطعی آب در برخی نقاط بودیم و همچنین بعضاً مشاهده گردید که در باغات بالادست در اصفهان و استان های همجوار خارج از برنامه آب برای کشاورزی استفاده می شد که از ابتدای خرداد ماه با مذاکرات و تعاملات صورت گرفته در استان اصفهان برداشت های غیرمجاز صورت نگرفته است و در استان های مجاور نیز تاحدی از این برداشت ها جلوگیری شده است.
استانداراصفهان با بیان اینکه تیمی از سوی وزارت کشور برای کنترل برداشت ها تعیین شده است، افزود: امیدواریم که با کنترل های صورت گرفته و همچنین صرفه جویی شهروندان در تابستان هیچگونه مشکلی در خصوص تأمین آب شرب نداشته باشیم.
مهرعلیزاده به برنامه های آب و فاضلاب برای کاهش مصرف اشاره کرد وافزود: لوازم کاهنده مصرف از سوی این سازمان در اختیار مردم قرار گرفته است.
*اجرای سد تونل سوم کوهرنگ، انتقال آب از خلیج فارس، مطالعات آب های ژرف پروژه های استان در خصوص افزایش منابع آبی جدید
وی در ادامه با اشاره به روند اجرای سد تونل سوم کوهرنگ تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته علیرغم توقف 10 ماهه ی اجرای این پروژه از 17 فروردین ماه با همکاری مدیران دو استان و مسئولان محلی اجرای پروژه ی سد تونل سوم کوهرنگ آغاز شده است.
استانداراصفهان مدت اجرای این پروژه را 4 ساله خواند و افزود: با توجه به تأمین اعتبار صورت گرفته، از پیمانکار خواسته شده است که در کمتراز دو سال این پروژه را به اتمام برساند.
مدیر ارشد استان به اقدامات صورت گرفته در خصوص افزایش منابع آبی جدید به استان اشاره کرد و افزود: مطالعات پروژه ی انتقال آب از خلیج فارس در حال انجام است و علیرغم هزینه ی تمام شده ی بالا برای تامین آب شرب مردم از هیچ اقدامی فروگذار نخواهیم کرد.
وی به مطالعات صورت گرفته در خصوص آب های ژرف اشاره کرد و افزود: با توجه به جدید بودن این مطالعات و تامین آب از عمق 2500 متری زمین باید در ابتدا عدم وجود مسائل و خطرات زیست محیطی و مسائل استاتیکی و دینامیکی زمین مورد بررسی کامل قرار گیرد.
استاندار اصفهان با اشاره به ایده هایی که از سوی برخی از هموطنان عنوان شده، اظهارداشت: اخیرا فردی از کشور آلمان طرحی را عنوان نموده است که باوجود اینکه متخصصین این حوزه، این طرح را غیرعملی می دانند با این وجود، مدیریت استان قرارداد مشروطی به امضا رسانده و دستگاه ها در دو سه نقطه استان مستقر شده است.
مهرعلیزاده با بیان اینکه امسال به صورت فشرده 80 حلقه چاه به صورت موقت ایجاد شده است، افزود: درصورتی که در تابستان در شرایط بحرانی قرار گرفتیم از این چاه ها استفاده خواهد شد و حدود 250 چاه نیز از باغداران خریداری شده است که در صورت لزوم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
استانداراصفهان افزود: با حمایت دولت حدود 75-80 میلیارد تومان برای تامین چاه های آب شرب اصفهان بودجه در نظر گرفته شده است و مبالغی نیز برای تامین معیشت کشاورزان اخذ گردیده است.
تعداد بازدید: 102
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری استان اصفهان میباشد.
Powered by DorsaPortal