1

بورس کالا مطمئن ترین ابزار و مکان و بستر برای فعالان اقتصادی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، محمدصادق مفتح قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در جلسه ستاد تنظیم بازار استان اصفهان با اشاره به اینکه سیاست دولت سیزدهم بر این است که کل نیازهای کشور مبتنی بر بورس تامین شود، اظهار کرد: نهاده‌های تولید اعم از فولاد، سیمان و پتروشیمی مبتنی بر بازار بورس است به طوری که اکنون در عرصه فولاد و سیمان بدون اینکه وارد نرخ‌گذاری شویم از همان مکانیسم عرضه و تقاضا به یک بلوغ کامل رسیدیم.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به اینکه بورس کالا مطمئن ترین ابزار و مکان و بستر برای فعالان اقتصادی است، عنوان کرد: قرار دادن بورس به عنوان چهار راه اتصال مولفه‌های واردات، صادرات، تولید و مصرف جزو برنامه‌های وزارتخانه است که نقطه تعالی آن قیمت است.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه با دو بحران جنگ اوکراین و قطعی برق مواجه شدیم که در افزایش قیمت فولاد و سیمان نقش زیادی داشت اما بازار آرامی را در این دو عرصه شاهد بودیم.

مفتح بیان کرد: این تجربه در سال اول دولت ذی قیمت بوده و تلاش شده به حوزه های دیگر چون پتروشیمی و سایر کالاها و نهاده های تولید تسری یابد. اعتقاد داریم اگر تولید به آرامش برسد و تولید کننده مطمئن از تولید شود حتما با بازار آرام روبرو خواهیم بود؛ چرا که ریشه بسیاری از مشکلات و تلاطم بازار در تولید و نگرانی از آینده  تولید است و خیلی مواقع شاید این نگرانی بیهوده باشد اما ما وظیفه داریم برنامه‌ریزی و رفع کنیم.

مفتح با اشاره به اینکه حسن این بازار در این است که بازار را از اتفاقات آینده مطمئن می‌سازد بنابراین بازار آرامی را خواهیم داشت و نگرانی فعالان اقتصادی رفع می شود، ادامه داد: در این بازار صادرات و واردات و مصرف داخلی جایگاه خود را پیدا می کند.

وی با بیان اینکه کالاهای چون نهاده و ماده اولیه که در ابتدای زنجیره تولید قرار دارد با مکانیزم بورس و روش‌های که در یکسال گذشته  اتخاذ شد از دو وابستگی رها شد، گفت: در درجه اول رهایی از وابستگی قیمت جهانی  را خواهیم داشت یعنی قیمت داخلی از قیمت جهانی تبعیت نمی کند و دیگری نرخ تبدیل ریال به دلار قطع می‌شود یعنی هر نوسانی که قیمت دلار به ریال وارد می‌کند، نخواهیم داشت و ثبات بسیار قابل قبولی را شاهد هستیم.