چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
۱۴:۰۰:۴۹

بازدید رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از آثار فرونشست در اصفهان/ به هر نحو ممکن باید آب استان اصفهان تامین گردد

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور از آثار خشکسالی و فرونشست در استان اصفهان بازدید کردند.
image_pdfimage_print

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، پیرو دستور رئیس جمهور مبنی بر تشکیل کارگروه تخصصی بررسی معضل فرونشست زمین در استان اصفهان هیئتی متشکل از امیر دکتر محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به همراه معاونین وی و دکتر علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در استان اصفهان حضور یافتند و طی سه روز از آثار خشکسالی و فرونشست در سطح استان بازدید به عمل آوردند.
به دنبال جریان این بازدیدها ظهر امروز ۱۲ شهریورماه، جلسه ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با حضور اعضای این ستاد، استاندار اصفهان و معاون هماهنگی امور عمرانی وی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور برگزار شد و اعضا در خصوص بحث فرونشست زمین در سطح کشور و به صورت پایلوت در استان اصفهان به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
امیر دکتر محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در این نشست عنوان کرد: حامل سلام گرم ریاست جمهور به محضر ارزشمند ملت عزیز، ولایی، انقلابی و رزمنده اصفهان هستم.
وی ادامه داد: اکنون که مشکلات خشکسالی و فرونشست در اصفهان را با چشمان خود مشاهده کردیم؛ در برابر آنچه دیدیم و این معضلات مسئولیت داریم چرا که خطر خشکسالی و به تبع آن فرونشست در این استان جدی است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اهمیت کنترل روند فرونشست در استان اصفهان، بیان کرد: در برخی از نقاط کشور نیز مشکل خشکسالی و فرونشست وجود دارد اما در اصفهان به دلیل جایگاه استراتژیک این استان در سطح ملی و تاریخ با ارزش اصفهان، نیاز است نگاهی جامع و عملیاتی با رویکرد حل مشکلات داشته باشیم.
نامی تصریح کرد: به هر نحو که امکان پذیر باشد بایستی آب را به این استان وارد کنیم و این مهم یک وظیفه ملی است. در وهله نخست تاکید ما بر اجرای طرح جامع انتقال آب به استان است که ریاست جمهور بر آن تأکید کردند و بایستی به مرحله اجرایی برسد اما در کنار این طرح موظف هستیم راهکارهای دیگر را بررسی کنیم.
وی با اشاره به اینکه بایستی استان اصفهان سهمی از اعتبارات ملی برای آوردن آب داشته باشد، گفت: هدف ملی انتقال آب به استان اصفهان است؛ چرا که اگر تعلل کنیم شاهد تخریب بیشتری در آبخوان ها خواهیم بود.
در این جلسه توسط اعضا پیشنهاداتی جهت کنترل و کاهش آثار خشکسالی و فرونشست زمین در استان اصفهان مطرح شد.
دکتر سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان نیز با جمع بندی پیشنهادات ارائه شده بیان کرد: بسته راهکارهای احیای زاینده‌رود که در قالب پنج محور تعریف شده می تواند معضلات خشکسالی و به تبع آن فرونشست را در اصفهان کنترل و از پیشرفت آن جلوگیری کند.
وی با اشاره به اینکه استان اصفهان از سال ۱۳۸۲ تاکنون با مشکلات خشکسالی دست به گریبان است، عنوان کرد: از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم مطالعات بی‌شماری جهت کاهش مشکلات خشکسالی در استان صورت گرفته؛ ماحصل مطالعات مدت زمان اخیر توسط قرارگاه آب جمع بندی و در قالب ۲۶ برنامه که در پنج راهکار اساسی تعریف شده تدوین گردیده است.
استاندار اصفهان در خصوص محورهای اساسی بسته راهکارهای احیای زاینده‌رود، اظهار کرد: این برنامه ها شامل مسدود، محدود و مسلوب کردن برخی مصارف آب در استان، مدیریت و تغییر الگوی کشت، حذف مصارف غیرمجاز، مدیریت منابع آب و جلوگیری از استقرار واحد‌های آب بر و مدیریت پساب می باشد.
دکتر مرتضوی خطاب به رییس سازمان مدیریت بحران کشور، عنوان کرد: حال که راهکار ها مشخص شده اگر پشتیبانی های لازم از استان به عمل آید می توانیم با سرعت بیشتری در راه کاهش مشکلات قدم برداریم.
وی افزود: بعنوان مثال در بحث تغییر الگوی کشت مقرر شده دو قطعه زمین هر کدام با مساحت یکهزار هکتار در شرق و غرب استان در نظر گرفته شود تا بتوانیم آنها را زیر کشت گلخانه ای ببریم؛ این راهکار نیازمند تامین اعتبارات مناسب است که اگر فراهم شود می توان امیدوار بود که با تغییر الگوی کشت مشکلات کاهش یابد.
استاندار اصفهان گفت: ۲۸ مرداد ماه طرح جامع انتقال آب به تایید و تصویب ریاست جمهور رسید و مقرر شد در خصوص محل تامین مالی این طرح تبادل نظر شود. بر این باوریم که با اجرای طرح جامع انتقال آب و با هم افزایی هر چه بیشتر در سطح ملی و پشتیبانی مناسب در استان می توانیم در یک برنامه سه ساله اتفاق های بسیار خوبی در حوضه آبریز زاینده رود رقم بزنیم.
گفتنی است؛ در پایان این نشست تفاهم نامه ای با هدف همکاری پژوهشی میان سازمان مدیریت بحران کشور و دانشگاه های اصفهان منعقد و به امضا طرفین رسید.

برچسب ها :
مطالب مشابه
پیام استاندار اصفهان به مناسبت روز جهانی معلولین

پیام استاندار اصفهان به مناسبت روز جهانی معلولین

۱۲ آذر ۱۴۰۲
استاندار اصفهان گفت: علاوه بر ارتقاء استانداردها و توجه به مباحث ایمنی، رویکرد تسهیل‌گر که منجر به کاهش هزینه‌های مردم در امر ساختمان سازی شود نیز ضروری است.

استاندار اصفهان گفت: علاوه بر ارتقاء استانداردها و توجه به مباحث ایمنی، رویکرد تسهیل‌گر که منجر به کاهش هزینه‌های مردم در امر ساختمان سازی شود نیز ضروری است.

۹ آذر ۱۴۰۲
استاندار اصفهان به همراه معاونین استانداری با نماینده ولی فقیه در استان دیدار و اقدامات، چالش‌ها و برنامه‌های دولت سیزدهم در استان را تشریح و تبیین کردند.

استاندار اصفهان به همراه معاونین استانداری با نماینده ولی فقیه در استان دیدار و اقدامات، چالش‌ها و برنامه‌های دولت سیزدهم در استان را تشریح و تبیین کردند.

۹ آذر ۱۴۰۲
مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور با صدور بیانیه ای، به برخی فضاسازی‌های رسانه‌ای درباره عفاف و حجاب پاسخ داد.

مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور با صدور بیانیه ای، به برخی فضاسازی‌های رسانه‌ای درباره عفاف و حجاب پاسخ داد.

۸ آذر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + ده =