1

استاندار اصفهان در اختتامیه هشتمین جشنواره نوجوان خوارزمی:عارضه رشد کاریکاتوری درکمین نخبگان و دانش آموزان

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، امروز پنجشنبه هفدهم شهریورماه، دکتر سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان در مراسم اختتامیه هشتمین دوره جشنواره نوجوان خوارزمی که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، با اشاره به پنجمین سفر وزیر آموزش و پرورش به استان اصفهان و قدردانی از روحیه جهادی وی، عنوان کرد: وزیرآموزش و پرورش با حضور میدانی در استان ها سعی دارد تا موتور محرکه مجموعه عظیم آموزش و پرورش باشد.
وی در خصوص اهداف جشنواره خوارزمی، بیان کرد: رویکردهای اساسی این جشنواره تقویت روحیه پژوهش، تقویت نگاه کاربردی به علم، جمع آوری استعدادها برای شناسایی ظرفیت‌ها و الگو سازی است؛ اما بایستی در برگزاری جشنواره های این چنینی رویکرد فرایندی داشته باشیم.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه ثمره برگزاری جشنواره ها با رویکرد فرایندی، ایجاد ارتباط موثر میان نخبگان و هنرجویان با مؤلفه های هویتی است، اظهار کرد: در این نگاه فرایندی باید توجه داشته باشیم قبل، حین و پس از برگزاری جشنواره‌های مختلف چگونه وسعت و دامنه استعدادیابی نوجوانان و جوانان در جنبه‌های مختلف را فراهم و تعریف دقیقی میان دانش آموزان با مولفه‌های هویتی ایجاد کنیم.
دکتر مرتضوی افزود: اگر دانش آموزی که وارد این جشنواره‌ها می‌شود بتواند با مولفه‌های فرهنگی و تمدنی خود ارتباط برقرار کند، نتیجه آن همان شش هزار دانش آموزی می‌شود که از استان به دفاع از انقلاب اسلامی در مقابل دشمن می‌ایستند.
استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه بایستی برنامه‌ریزی خوبی برای آینده سازان این سرزمین داشته باشیم، گفت: اگر مؤلفه‌های هویتی به درستی تعریف نشود نمی‌توانیم به همه اهداف و نتایج این جشنواره‌ها دل ببندیم. البته صورت ظاهری کار یعنی شناسایی استعدادها و ظرفیت‌ها اتفاق می‌افتد، اما به هدف اصلی نمی‌رسیم.
دکتر مرتضوی با هشدار نسبت به رشد کاریکاتوری نخبگان و دانش آموزان، عنوان کرد: رشد کاریکاتوری بدین معناست که فرد تنها در یک بُعد رشد می کند و از ارتقای مهارت های خود در سایر زمینه ها غافل می شود. درحالی که نباید تنها به یک مقوله مهارتی و تخصصی نگاه کنیم و در عوض بایستی در برنامه ریزی ها جامعیت داشته باشیم.
وی ادامه داد: متاسفانه این عارضه و رشد کاریکاتوری را در جامعه مشاهده می کنیم. در صورتی که بایستی برای توازن در شخصیت دانش آموزان از همین امروز مسئولان به فکر باشند و سرمایه‌گذاری های لازم انجام شود.
گفتنی است: مرحله کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی پس از سه سال به صورت حضوری و با هدف شناسایی وکشف استعدادهای بالقوه و بالفعل و خلاقیت‎های دانش‌آموزان دوره اول متوسطه در تولید آثار علمی پژوهشی، از ۱۴ تا ۱۷شهریورماه در اصفهان برگزار شد.