1

در دیدار استاندار اصفهان با سفیر ویتنام مطرح شد:اصفهان و ویتنام به دنبال گسترش روابط بین‌المللی

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، استاندار اصفهان با سفیر ویتنام در ایران دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار دکتر سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان خطاب به سفیر ویتنام و هیئت همراه، بیان کرد: در ایام گرامیداشت هفته فرهنگی اصفهان به استان ما سفر کرده‌اید؛ از این رو امیدوارم روزهای خاطره‌انگیزی را در اصفهان سپری کنید.

وی با اشاره به اینکه اصفهان پیشینه تاریخ و فرهنگ ایران را دارد، عنوان کرد: اصفهان همچنین موقعیت فوق‌العاده‌ای از لحاظ تاریخ تمدنی در مرکز ایران داراست.

استاندار اصفهان ادامه داد: از بابت نگاه ویژه‌ای که کشور دوست ما ویتنام به ایران دارد؛ بسیار خرسند و برای توسعه روابط میان دو کشور آماده هستیم.

وی عنوان کرد: مواضع ویتنام در عرصه‌های بین المللی جای تقدیر دارد. در سالهای گذشته نگاه جمهوری اسلامی اینگونه بوده که در یک برنامه‌ریزی متوازن با کشورهایی که نگاه مستقل و توانمندی در دنیا دارند ارتباط وسیعی داشته باشد.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: البته وقتی به کارنامه مبادلات اقتصادی‌مان نگاه می کنیم نمره خوبی به خود و شما نمی‌دهیم. امیدوارم این رفت و آمدها سبب شود تا شرایط برای ارتباط گسترده در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و … فراهم شود.

دکتر مرتضوی گفت: از برنامه‌ریزی و طرح های ابتکاری برای همکاری با کشور ویتنام استقبال می کنیم و امیدواریم روابط میان دو کشور با نقش آفرینی اصفهان، به شکوفایی برسد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیازمند یک برنامه جامع هستیم تا روابط میان دو کشور در حوزه‌های مختلف به شکوفایی برسد. کمیسیون اقتصادی میان دو کشور ظرفیت خوبی را برای این مهم فراهم می کند.

استاندار اصفهان ادامه داد: این امکان را داریم تا در حوزه‌های مختلف اعم از گردشگری، فرهنگی، هنری، اقتصادی و … میزبان کشور ویتنام باشیم. معتقدیم کسی که به ایران بیاید و اصفهان را نبیند، ایران را ندیده است لذا بازهم تاکید می کنم که از مقامات کشور ویتنام درخواست کنید تا به اصفهان سفر و از ظرفیت‌های این استان مطلع شوند.

دکتر مرتضوی اظهار کرد:در سفری که نایب رییس مجلس ویتنام به اصفهان داشتند پیشنهاد خواهرخواندگی میان اصفهان و شهر «هوشی مین» را ارائه کردیم و بر این پیشنهاد مص‍ّر هستیم.

اصفهان شهر بازرگانی و کار است

سفیر ویتنام در ایران نیز در این دیدار ضمن ابراز خورسندی از حضور در اصفهان، گفت: از دیدار با استاندار اصفهان بسیار خوشحال هستم و برای من باعث افتخار است که اصفهان را از زبان استاندارش می شنوم.

«کونوک هویی» ادامه داد: اصفهان را بسیار دوست دارم؛ اصفهان غنی از میراث فرهنگی و صنایع دستی با ارزش است و معتقدیم اصفهان نصف جهان است.

سفیر ایران در ویتنام اظهار کرد: ما در آستانه برگزاری پنجاهمین سالگرد ارتباط دیپلماتیک میان ایران و ویتنام هستیم. روابط میان دو کشور از سال ۱۹۷۳ شروع شده و این جشنی است که به مناسبت پنجاهمین سالگرد این روابط برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: این جشن و رویداد می‌تواند برای دو کشور فرصت خوبی باشد تا ارتباطات خود را در زمینه‌هایی مختلف گسترش دهند. فرصت ملاقات مقامات عالی دو کشور ضمن این رویداد و امضای تفاهم‌نامه های مهم رقم خواهد خورد و به دنبال برگزاری یک جشن واقعی هستیم.

«کونوک هویی» اظهار کرد: برای ما همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور بسیار مهم است. ما نیز معتقدیم که همکاری‌های اقتصادی در سطح قابل قبولی نیست از این رو کمیسیون مشترک و مراوده کارآفرینان میان دو کشور می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به ظرفیت اصفهان در حوزه گردشگری گفت: در زمینه گردشگری نیز به دنبال توسعه روابط با اصفهان هستیم و این روابط می تواند بسیار راهگشا باشد. من همیشه در حوزه گردشگری از اصفهان تعریف می کنم و سعی می کنم با توجه به فرهنگ غنی اصفهان این شهر تاریخی را به مردم کشورم معرفی کنم.

سفیر ویتنام در ایران ادامه داد: اصفهان شهر سرسبز، بزرگ، زیبا و فعالی است از طرفی معتقدیم اصفهان شهر بازرگانی و کار است. 

وی عنوان کرد: مقامات شهر «هو شی می» در کشور ما مایل به برقراری ارتباطات بیشتر با اصفهان هستند و اگر اعلام آمادگی کنید زمینه‌های این ارتباط را فراهم خواهیم کرد.