چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲
۱۲:۱۰:۰۶

استاندار اصفهان در همایش ملی زاینده‌ رود:فرونشست اصفهان نه یک موضوع فانتزی بلکه چالش اصلی استان است/خطر در کمین تمدن تاریخی اصفهان

دکتر مرتضوی گفت: مدیریت استان به هیچ عنوان بحران جدی فرونشست را کتمان نمی کند و پای ثابت قالب پیگیری های استان این امر بوده تا زخم های ناشی از فرونشست بر پیکره استان به سطح ملی منعکس شود.اصفهانی ها مطالبه جاری بودن زاینده‌رود برای قدم زدن کنار آن را ندارند بلکه آب در زاینده رود یعنی جلوگیری از فرونشست.
image_pdfimage_print

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان در همایش ملی زاینده‌ رود و گاوخونی از بحران تا احیاء که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان برگزار شد با اشاره به اینکه اساسی ترین مسئله فلات مرکزی، زاینده‌ رود است گفت: در احیای زاینده رود صرفاً به دنبال احیای فیزیکی رودخانه نیستیم.
وی ادامه داد: بلکه به دنبال احیای اجتماعی حوضه زاینده رود هستیم و احیای اجتماعی به معنای ایجاد امید و اعتماد میان همه ذی‌نفعان است.
دکتر مرتضوی یادآور شد: در سه دهه گذشته سیاست‌های غلطی بر حکمرانی آب و حوضه زاینده رود اتفاق افتاده و ما امروز میراث دار سیاست های غلط گذشته هستیم که اعتماد و امید را میان ذی نفعان خدشه دار کرده است.
وی افزود: نگاه به یک پروژه واحد در سالهای گذشته شرایط را به سمتی برده که باعث انباشته شدن ناامیدی شده است.
استاندار اصفهان گفت: از طرفی مجموعه ذی نفعان در حوضه آبریز زاینده رود که نقش آفرین بودند و دغدغه زاینده‌رود را داشتند با اعلام نظر‌ در فضاهای مختلف شرایط را سخت تر کرده بودند.
وی خاطرنشان کرد: از این رو از ابتدای آغاز مأموریت در استانداری اصفهان یکی از دغدغه‌هایی که آن را دنبال کردیم هماهنگ کردن و ایجاد یک صدای واحد از مسئولین، نمایندگان، ذی نفعان و … منعکس کردن این صدا به سطح ملی بود.
دکتر مرتضوی بیان کرد: یکی از نتایج این هماهنگی ایجاد مرکز رصد و پایش منابع آب در آب منطقه‌ای است که به زودی رونمایی می شود.
وی گفت: اگر به جدول منابع و مصارف نگاه کنیم متوجه می‌شویم که به دلیل غفلت‌های بسیار، فضای غیرشفافی را مشاهده می‌کنیم که البته تلاش شد با هماهنگی دستگاه‌های تخصصی استان شفافیت بیشتر شود.
استاندار اصفهان عنوان کرد: مشکلات این حوزه پیشینه تاریخی دارد، ۸۰ هزار هکتار توسعه غیر موجه در بالادست تا پایین از جمله همین مشکلات است.
وی افزود: تأثیر این افزایش سطح زیر کشت و برداشت های قانونی و غیر قانونی برداشت ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی، تخلیه آبخوان و عدم جاری بودن زاینده‌رود است زیرا مدیریت مناسبی بر برداشت‌ها در دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان نشده است.
استاندار اصفهان گفت: اتفاقات توسعه صنعتی نیز به موضوع دامن زده است، البته فراموش نکنیم که آدرس غلطی در موضوع مصارف صنعتی در سطح کشور داده شده و با اینکه اهم موارد در جاهای دیگری است، جریانی در کشور مواردی را طرح نموده که صرفا صنعت باعث خشک شدن زاینده رود شده است.
دکتر مرتضوی خاطرنشان کرد: اگر به سهم صنایع دقت کنیم می‌بینیم که میزان سهمی که صنعت می‌برد به اندازه ای که گفته می شود نیست البته که باید سهم صنعت را هم مورد ملاحظه قرار داد.
وی عنوان کرد: نپرداختن به بعضی از اولویت ها در مطالبه گری در حوضه زاینده رود لطماتی زده است، اولویت دوم مطالبه گری بعد از شرب محیط زیست است که مورد غفلت قرار گرفته است.
استاندار اصفهان اظهار کرد: اگر موضوعاتی مثل ریزگرد با منشأ تالاب گاوخونی ذهن همگان را درگیر کرده دلیل این است که در گذشته صحبت از محیط زیست امری لوکس و فانتزی بوده که با الویت های دیگر همخوانی نداشته است.
دکتر مرتضوی اَبَر چالش استان را فرونشست دانست و بیان کرد: رفع معضل فرونشست از چالش های اصلی مدیران استان و روی میز سطح ملی است.
وی ادامه داد: گردو غبار و فرونشست باید بعنوان یکی از موارد اصلی که زندگی در حوضه آبریز زاینده رود را دچار چالش اساسی می کند مطرح شود نه موضوع فانتزی.
استاندار اصفهان با بیان اینکه گزارش های غلط برخی رسانه ها نگاه سطح ملی را مخدوش می کند، گفت: اصفهانی ها مطالبه جاری بودن زاینده‌رود برای قدم زدن کنار آن را ندارند بلکه آب در زاینده رود یعنی جلوگیری از فرونشست، فرونشستی که پرمخاطره ترین فرونشست در کشور است.
وی تأکید کرد: مدیریت استان به هیچ عنوان بحران و چالش جدی فرونشست را کتمان نمی کند و پای ثابت قالب پیگیری های استان این امر بوده تا زخم های ناشی از فرونشست بر پیکره استان به سطح ملی منعکس شود.
استاندار اصفهان در خصوص راهکارهای احیای زاینده رود گفت: احیای زاینده‌رود نخست احیای امید و اعتماد است که باعث هم افزایی و به اشتراک گذاشتن توانمندی ها و سپس احیای فیزیکی زاینده رود می شود.

وی ادامه داد: بدون امید احیای زاینده رود ممکن نیست این مسائل صرفا مهندسی نیست و در حوزه های مختلف بایستی در خصوص آن کار شود.
وی یادآور شد: راهکارهای احیای زاینده رود با پنج محور جمع بندی شده است. بخشی در کاهش و بخشی حذف مصارف غیر مجاز، همچنین تأمین منابع جدید، مدیریت کیفیت آب، بهبود و جایگزینی شرایط معیشتی و اقتصادی راهکارهای ۲۵گانه این بسته است.
استاندار اصفهان متذکر شد: احیای زاینده رود ضمن پیگیری و مطالبه جدی در سطوح مختلف با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری باید در سطح ملی نیز دنبال شود.
وی ادامه داد: باید همه ما احساس مسئولیت و تلاش کنیم این خواسته به حق مردم محقق شود.
دکتر مرتضوی گفت: البته کسانی که دوست ندارند روی آسایش و آرامش در فلات مرکزی شکل بگیرد تفرقه افکنی می کنند، اما هدف این است در این معادله وارد نشویم و بایستی مراقب انسجام ملی و وحدت اجتماعی با وفاق و اتحاد باشیم.
وی عنوان کرد: هرکسی که وارد این فضا شد او را دنباله گیری نخواهیم کرد زیرا نباید القای تفرقه و دوگانگی کرد و بایستی مراقب افکار عمومی بود.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در حوزه دانشگاهی و علمی جامعه دانشگاهی، فعالان زیست محیطی و رسانه ها می‌توانند پرچمداری کنند و مأموریت خود را در این حوزه به درستی انجام دهند.
وی یادآور شد: تبیین واقعی مخاطرات این حوزه هدف اصلی است و به دنبال کار فانتزی نیستیم، مشکل اصلی آسیب دیدن یک تمدن در ایران است.
استاندار اصفهان گفت: جامعه دانشگاهی و عالمان با نگاه به ابعاد مختلف ارائه راهکار کنند.
دکتر مرتضوی با اشاره به پروژه آبرسانی از جنوب کشور به استان اصفهان، عنوان کرد: از سال گذشته تا امروز ۳۵۰ کیلومتر مسیر طی شده در صورتی که به ما می‌گفتند این پروژه ۹ تا ۱۱ ساله است.
وی افزود: با نگاه هم افزا و مساعدت ها در صدور مجوزات مطالعات انجام و پروژه ها پیش می‌رود و به ما امید داده شده تا سال آینده بخشی از آب از سه راهی سیرجان و بخش دیگر از سیریک سه تا ۴ سال آینده به استان برسد.
استاندار اصفهان گفت: برای ۱۳ میلیارد متر مکعب تخلیه آبخوان باید تصمیم تاریخی بگیریم و این موضوع متوقف شود.
دکتر مرتضوی عنوان کرد: در یک برهه تاریخی هستیم و رهبر معظم انقلاب تأکیدات بسیاری بر احیای زاینده رود دارند و رییس جمهور شخصاً در این خصوص جلسه می گذارند و هماهنگی و هم افزایی در سطح استانی و ملی وجود دارد.
وی افزود: این موضوعات یک سرمایه است و امیدواریم عزم جدی در این حوزه باعث جریان دائمی زاینده‌رود گردد.

مطالب مشابه
استاندار اصفهان گفت: تأکید شده تا شهرداران استان بر بافت فرسوده شهری تمرکز ویژه‌ای داشته باشند و ضمن مشورت با مشاوران متخصص، پروژه‌های احیای بافت فرسوده را در دستور کار قرار دهند.

استاندار اصفهان گفت: تأکید شده تا شهرداران استان بر بافت فرسوده شهری تمرکز ویژه‌ای داشته باشند و ضمن مشورت با مشاوران متخصص، پروژه‌های احیای بافت فرسوده را در دستور کار قرار دهند.

۶ آذر ۱۴۰۲
استاندار اصفهان گفت: استمرار اعجاز بسیج را امروز می‌توان در لبنان و یمن و غزه و فلسطین و در سراسر جاهایی که آزادی خواه و انسانیت رنگ و بویی دارد یافت و نوید بخش فردایی برای همه مستضعفین جهان است.

استاندار اصفهان گفت: استمرار اعجاز بسیج را امروز می‌توان در لبنان و یمن و غزه و فلسطین و در سراسر جاهایی که آزادی خواه و انسانیت رنگ و بویی دارد یافت و نوید بخش فردایی برای همه مستضعفین جهان است.

۵ آذر ۱۴۰۲
استاندار اصفهان در پایان شورای اداری مشترک استان و شهرستان فلاورجان از اتخاذ ۷۱ مصوبه لازم‌الاجرا در راستای توسعه و آبادانی این شهرستان، خبر داد.

استاندار اصفهان در پایان شورای اداری مشترک استان و شهرستان فلاورجان از اتخاذ ۷۱ مصوبه لازم‌الاجرا در راستای توسعه و آبادانی این شهرستان، خبر داد.

۲ آذر ۱۴۰۲
استاندار اصفهان گفت: دولت تلاش می‌کند تا همه استعداد و ظرفیت خود را برای خدمت رسانی به مردم به میدان بیاورد، از طرف دیگر بایستی ظرفیت‌های مردمی نیز در دولت سیزدهم که به نام مردم متبرک است به میدان بیاید.

استاندار اصفهان گفت: دولت تلاش می‌کند تا همه استعداد و ظرفیت خود را برای خدمت رسانی به مردم به میدان بیاورد، از طرف دیگر بایستی ظرفیت‌های مردمی نیز در دولت سیزدهم که به نام مردم متبرک است به میدان بیاید.

۲ آذر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 6 =