یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
۰۶:۵۵:۰۶

معاون استاندار :برنامه‌ریزی مشارکتی، کشف ظرفیت ها و تقویت اجتماعات محلی را در پی دارد

image_pdfimage_print

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، سید حسن قاضی عسکر، گفت: برنامه‌ریزی مشارکتی که به‌نوعی برنامه‌ریزی پایین به بالا است مبتنی بر مشارکت جمعی و بسیج اجتماعی است که درنهایت می‌تواند منجر به اعتلای مدیریت و برنامه‌ریزی شهری شود.

وی افزود: وجود معضلاتی چون افزایش نابهنجاری‌های اجتماعی، کمرنگ شدن هویت و حس تعلق اجتماعی، افزایش مشکلات اکولوژی اجتماعی و محیطی، نابرابری  شکاف اجتماعی- اقتصادی و درمجموع کاهش کیفیت زندگی منجر به آن شده که در سطح جهانی از رویکرد راهبرد مشارکتی استفاده شود.

قاضی عسکر ادامه داد: رهیافت‌های حاکم بر راهبرد مشارکتی را می‌توان در دو قالب کلان و خرد تبیین کرد، که در رویکرد اول مدیریت متمرکز، اقتدارگرا در سطح کلان یا به تعبیری از بالا به پایین و در رویکرد دوم مشارکت جمعی، بسیج اجتماعی، برنامه‌ریزی مشارکتی از پایین به بالا موردتوجه قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: در فرآیند برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه شهری، استفاده از راهبردهای مشارکتی و رویکرد برنامه‌ریزی از پایین به بالا به‌تدریج مورد اجماع برنامه‌ریزان قرارگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: تحقق این رویکرد نیازمند تعریف نظام تقسیمات فضایی خردتری است که می‌توان “محله” را به‌عنوان واحد پایه و محور برنامه‌ریزی مشارکتی در عرصه همگانی در شهرها قلمداد کرد.

وی افزود: با توجه به این رویکردِ شورای هماهنگی طرح “توسعه و تحول اجتماع‌محور” محلات کم برخوردار استان اصفهان، پیش‌نویس طرحی را آماده کرد که چشم‌انداز آن تبدیل محلات کم برخوردار به محلاتی با کودکان، نوجوانان و جوانان توانمند و کارآمد و مؤثر در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ است.

وی یادآور شد: این طرح در اصفهان به‌عنوان استان پایلوت برای اولین بار اجرا می‌شود تا پس از شناسایی نقاط قوت و ضعف این طرح، سایر استان‌ها از تجربه استان اصفهان به‌عنوان مدلی برای ارتقا جایگاه همه محله‌های کم برخوردار کشور استفاده کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان تصریح کرد همدلی، همراهی و همکاری ساکنین محلات کم برخوردار استان، ضمن حمایت نهادهای مختلف برای پیشبرد اهداف این طرح در راستای کاهش محرومیت‌ها بسیار مهم و ضروری است.

برچسب ها :
مطالب مشابه

رییس شورای اطلاع‌رسانی استان اصفهان گفت: لازم است مسوولان بهداشت و درمان و رسانه‌ها به رفع شبهات موجود درباره واکسن کرونا بپردازند زیرا آگاهی‌رسانی بر همه امور، مقدم است.

۱ آبان ۱۴۰۰

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان اصفهان گفت: تاکنون واکسیناسیون نوبت اول ۶۷ درصد و نوبت دوم ۳۶ درصد جمعیت این استان انجام شده است.

۲۸ مهر ۱۴۰۰

معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان از دریافت مجوز برای پالایش نفت خام و صدور آن توسط صنایع نفتی استان در راستای اقتصاد مقاومتی خبر داد.

۱۱ مهر ۱۴۰۰

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در زمان حاضر به روز شده و همه درخواست‌های رسیده به این کارگروه در همان هفته مورد بررسی و رسیدگی قرار می‌گیرد.

۱۰ مهر ۱۴۰۰
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *