1

بهره برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی شهرستان جرقویه با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، همزمان با گرامیداشت هفته دولت با حضور کمانی معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان ۱۱ پروژه عمرانی در شهرستان جرقویه با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

یکی از اولویت های مهم استان و کشور حرکت به سمت تولید انرژی های تجدید پذیر است

در مراسم آئین بهره برداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی شرکت غدیر و افتتاحیه از پروژه‌های عمرانی جرقویه دکتر امیررضا نقش معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری با بیان اینکه استان اصفهان ظرفیت های خوبی در راستای تولید انرژی برق تجدید پذیر دارد، گفت: امروزه یکی از اولویت‌های مهم استان و کشور حرکت به سمت تولید انرژی‌های تجدید پذیر است.
معاون استاندار با اشاره به اینکه استفاده از انرژی های تجدید پذیر هم به محیط زیست و هم صرفه جویی در مصرف آب کمک شایانی می‌کند، افزود: دستگاههای اجرایی می بایست توجیه شوند و برای احداث نیروگاه های تجدیدپذیر حمایت نمایند.
وی اظهار داشت: دولت سیزدهم آماده همکاری با سرمایه گذاران تولید انرژی های تجدید پذیر به ویژه نیروگاه های خورشیدی است و هرگونه خدمت در راستای توسعه این مهم دریغ نخواهند کرد.
در ادامه کمانی معاون وزیر نیرو با بیان اینکه این نیروگاه با سرمایه‌ای بالغ بر ۳ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی ساخته شده است، افزود: با بهره‌برداری از این نیروگاه ضمن تولید سالیانه بالغ بر ۱۷٫۵۲ میلیون کیلووات ساعت برق که به ویژه در فصل گرما و پیک مصرف برق تاثیرگذار است، سالانه از مصرف بالغ بر ۴٫۷۳ میلیون متر‌مکعب معادل گاز طبیعی و انتشار ۹٫۷۹ هزار تن آلاینده های زیست محیطی جلوگیری کرده و باعث صرفه جویی ۳٫۸۵ هزارمترمکعب آب در فرآیند تولید برق می‌شود.
کمانی تصریح کرد: در سال گذشته میانگین توسعه انرژی تجدیدپذیر در دنیا به ۸۳ درصد و سوخت فسیلی به ۱۷ درصد رسید که این موضوع نشان می‌دهد تمامی مشکلات این فرآیند در جهان بررسی و رفع شده است.
گفتنی است کلنگ احداث این پروژه تجدیدپذیر، سال گذشته توسط شهید سرافراز دکتر سیدفریدالدین معصومی مدیرعامل وقت هلدینگ برق و انرژی غدیر (شهید حادثه تروریستی ۴ آبان شاهچراغ ۱۴۰۱) به زمین زده شد و هم‌اکنون رسماً افتتاح و بهره‌برداری رسید.
همچنین با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فاز اول پارک کوهستان شهر محمدآباد، افتتاح و پروژه احداث ساختمان تصفیه آب فضای سبز شهرداری محمدآباد کلنگ زنی شد.