سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
۱۳:۵۴:۵۵

وزیر کشور: طرح انتقال آب از خلیج فارس باید با شدت دنبال شود

image_pdfimage_print

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، احمد وحیدی، روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه استاندار اصفهان که در سالن نگین نقش جهان سپاهانشهر برگزار شد، با اشاره به انتقال آب بین حوضه‌ای و از دریاهای عمان، خلیج فارس و خزر افزود: در اجرای این طرح‌ها و رفع مشکلات آب باید الگوی آمایش سرزمین مورد توجه و مبنای عمل ما باشد زیرا این الگو، تجلی جغرافیایی سیاست‌های بالادستی نظام است که رییس جمهوری نیز به کرات به آن اشاره کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان با مشکلاتی مانند آب مواجه است اما این موضوع در سایر استان‌ها و شهرها مانند بندرعباس، سیستان و بلوچستان و خوزستان نیز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در وهله نخست باید به لطف و عنایت الهی متوسل شویم و از خدا بخواهیم تا باران و نعمتش را بر ما عطا کند، اظهار داشت: در زمینه آب چند مساله مهم در کشور داریم که جزو برنامه‌های عمومی دولت است.

وحیدی با بیان اینکه ما در منطقه خشک قرار داریم و با کمبود آب مواجهیم و باید با آن سازگاری پیدا کنیم، تصریح کرد: ابتدا باید در سطح ملی الگوی مصرف را اصلاح کنیم و به قطره قطره آب اهمیت دهیم.

وزیر کشور با اشاره به اهمیت الگوی بهره‌روی آب در بخش های مختلف مانند صنعت و کشاورزی اضافه کرد: نرخ بهره‌وری ما در مصرف آب و انرژی پایین است که این در شان کشور اسلامی نیست به همین دلیل باید ۲ موضوع اثربخشی و بهره‌روی را بطور جدی در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه گاز مصرفی کشورمان پنج برابر ژاپن و معادل مصرف کل اتحادیه اروپاست، تاکید کرد: لازم است اندیشمندان و دانشگاهیان ما روی افزایش بهره‌وری در بخش های آب و کشاورزی کار کنند.

وحیدی با اشاره به اینکه اصفهان مرکز علم و دانش است و نخستین پارک علمی و فناوری در آن شکل گرفته است، افزود: اصفهان بهترین و مُستحق‌ترین نقطه برای پرداختن به این موضوع است.

وزیر کشور با بیان اینکه بر اساس اسناد بالادستی ۵۰ درصد از تولید ناخالص کشور باید از محل اقتصاد دانش بنیان باشد، خاطرنشان کرد: یکی از مفاهیم اساسی در اقتصاد دانش بنیان افزایش نرخ بهره روی است که دانشگاه های کشور باید در این زمینه بیشتر کار کنند.

وزیر کشور همچنین با اشاره به بیش از ۲۳ هزار شهید در استان اصفهان و نقطه اتکا بودن آن در انقلاب اسلامی و حرکت های ملی و عمومی، اظهار داشت: در این چنین فضای معنوی و ارزشی، مسائل بسیار راحت به پیش می‌رود و طبق آیه ای از قرآن، دوستی و برادری شرط حرکت در این مسیر است.

وی افزود: سرمایه اجتماعی، اعتماد، تعاون اجتماعی، انسجام و همبستگی مفاهیمی است که در این آیه و تاکید بر دوستی و برادری وجود دارد و اگر به آن توجه شود مشکلات اجتماعی نیز حل خواهد شد.

وحیدی با تاکید بر اینکه استاندار خدمتگزار مردم است که باید با همه وجود برای رفع مشکلات آنها اقدام کند، خاطرنشان کرد: اصفهان، استان بزرگی با ظرفیت‌های بسیار و رُتبه‌های برتر در بخش های مختلف مانند صنایع، کشاورزی، صنایع دستی، گردشگری و آثار تاریخی است اما زمانی این موارد ارزش دارد که زیر پوشش ظرفیت های معنوی مانند عالمان و شهیدان باشد.

وی با بیان اینکه این استان باید نقطه کلیدی در کشور باشد، اضافه کرد: لازم است استاندار اصفهان که ذهن قوی در اقتصاد دارد در هماهنگی با همه علما، مسوولان و نمایندگان مجلس، نقش خود را بخوبی ایفا کند.

وزیر کشور در بخشی از سخنان خود گفت: اگرچه دولت و مردم ما تحت فشار تحریم‌ها هستند اما خود را در دنیا بعنوان ملتی سرافراز و مُقتدر نشان داده اند.

وی همچنین از زحمات عباس رضایی استاندار سابق اصفهان تشکر و قدردانی کرد.

احمد وحیدی وزیر کشور روز دوشنبه به‌منظور حضور در مراسم تکریم و معارفه استاندار، حضور در گلستان شهدا و تجدید میثاق با شهدا و دیدار با امام جمعه اصفهان وارد این استان شد.

سیدرضا مرتضوی امروز بعنوان استاندار جدید اصفهان معرفی شد، پیش از این، عباس رضایی عهده‌دار این سِمَت بود.

هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۱ مهر امسال مرتضوی را بعنوان استاندار اصفهان تعیین کرد.

برچسب ها :
مطالب مشابه
پیام استاندار اصفهان به مناسبت ۱۴ خردادماه سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) و يوم الله ۱۵ خردادماه

پیام استاندار اصفهان به مناسبت ۱۴ خردادماه سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) و یوم الله ۱۵ خردادماه

۱۳ خرداد ۱۴۰۲
استاندار اصفهان بر تشکیل هیئتی چابک در بررسی پروژه‌های استان با مشارکت بخش عمومی و خصوصی تأکید کرد.

استاندار اصفهان بر تشکیل هیئتی چابک در بررسی پروژه‌های استان با مشارکت بخش عمومی و خصوصی تأکید کرد.

۱۳ خرداد ۱۴۰۲
استاندار اصفهان گفت: ۵۰ مصوبه در حوزه‌های مختلف زیرساختی، طرح نهضت ملی مسکن، نوسازی مدارس، ساماندهی کارگاه‌های مزاحم شهری و ... برای شهرستان لنجان به تصویب و تأیید اعضا رسید.

استاندار اصفهان گفت: ۵۰ مصوبه در حوزه‌های مختلف زیرساختی، طرح نهضت ملی مسکن، نوسازی مدارس، ساماندهی کارگاه‌های مزاحم شهری و … برای شهرستان لنجان به تصویب و تأیید اعضا رسید.

۱۱ خرداد ۱۴۰۲
دکتر مرتضوی گفت: دنیای غرب با ابزار رسانه در حال برهم زدن امنیت مردم ما است اما اگر همبستگی دفاع مقدس را در ساحت‌های دیگر هم دنبال کنیم پیروزی از آن ما است.

دکتر مرتضوی گفت: دنیای غرب با ابزار رسانه در حال برهم زدن امنیت مردم ما است اما اگر همبستگی دفاع مقدس را در ساحت‌های دیگر هم دنبال کنیم پیروزی از آن ما است.

۱۱ خرداد ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =