جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
۲۰:۰۸:۳۱

گفتگوی بی واسطه اهالی رسانه با رئیس شورای اطلاع رسانی استان/ جان نثاری: مدیران بدون اما و اگر باید پاسخگوی خبرنگاران باشند

نشست صمیمانه نمایندگان رسانه های رسمی و خبرنگاران استان شامل سرپرستی رسانه های سراسری و استانی، نمایندگان خبرگزاری ها و تشکل های مطبوعاتی و نمایندگان روزنامه های اصفهان با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ورییس شورای اطلاع رسانی استان، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل و مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری اصفهان صبح امروز دهم مردادماه در محل استانداری اصفهان برگزار شد.
image_pdfimage_print

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان محمدرضا جان‌نثاری رییس شورای اطلاع رسانی استان و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان در این نشست و پس شنیدن نقدهای اصحاب رسانه، گفت: مطالبی که در این جلسه توسط خبرنگاران و اصحاب خبرگفته شد اشکال، نواقص و عیوب بود. در این جلسات نخست قصد داریم عیب های مان را در مسئولیت خود متوجه شویم از این رو از انتقادات خبرنگاران استقبال می کنیم. حُسن رسانه این است که عیب ها را نمایان می کند.
وی درخصوص انتقاد خبرنگاران از پاسخگو نبودن برخی مدیران و مسئولان ادامه داد: مسئولی که با خبرنگاران ارتباط ندارد دنبال این نیست که در کارش پیشرفت کند. چون سیستم رسانه ای نواقص و عیوب را دنبال می کند. مسئول دلسوز باید به دنبال فهمیدن عیب کارش باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان با اشاره به این که شفافیت از مطالبات دولت سیزدهم و پاسخگو بودن از شعارهای این دولت است، عنوان کرد: همه مدیران باید در برابر اصحاب خبر و رسانه پاسخگو باشند. اگر مسئولی می خواهد ذیل این دولت خدمت کند باید نسبت به عملکردش پاسخگو باشد.
جان‌نثاری گفت: در جلسات شورای اطلاع رسانی مرزی را برای اطلاعاتی که باید گفته شود و در مقابل اطلاعاتی که محرمانه هستند، مشخص کرده ایم. اطلاعات محرمانه آن دسته از اطلاعات هستند که انتشار آن ها توسط شورای تأمین استان نهی شده باشد جز این موارد هیچ مدیر و مسئولی اجازه ندارد به بهانه اطلاعات محرمانه از پاسخگویی به خبرنگاران طفره رود.
وی با بیان این که در حال تصحیح زیرساخت ها در سیستم رسانه ای هستیم، بیان کرد: از همه خبرنگاران درخواست داریم تا در این خصوص با ما همکاری کنند. در راستای رسیدن به این مهم ما در شورای اداری استان تذکر داده این که مدیران پاسخگوی اهالی رسانه باشند، در همایش با فرمانداران نیز این موضوع را مطرح کرده ایم. از این به بعد با خبرنگاران است که اگر مسئولی پاسخگو نبود به دبیرخانه شورای اطلاع رسانی استان اطلاع دهند و از حق خود دفاع کنند.
رییس شورای اطلاع رسانی استان اصفهان گفت: بارها به مدیران و مسئولان مختلف اعلام کرده ایم که رسانه حق دارد سوال بپرسد و شما موظف به پاسخگویی هستید، اگر شما درست پاسخ دهید خبر درست منتشر می شود.
جان‌نثاری عنوان کرد: مسئولان موظف هستند بستری آماده کنند تا خبر اول درست منتشر شود. از این موضوع خرسندم که رسانه ها برای هویت خود ارزش قائل هستند. همین که عنوان می شود باید رسانه درست از رسانه ای که مدعی رسانه بودن است تشخیص داده شود؛ به ما این نوید را می دهد که هویت خبرنگاری مورد تایید اصحاب رسانه است.
وی خاطرنشان کرد: ما انرژی خود را در اداره کل ارشاد اسلامی صرف می کنیم تا هویت های پاک، صاف و قانونی و کسانی که می تواند ادعا کند صدای مردم باشند و البته در جایگاه و چارچوب درست و قانونی خود قرار دارند را به درستی ارج نهیم و مورد توجه قرار دهیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان خطاب به خبرنگارانی که درخواست داشتند از رویه سایر استان ها در برخورد با خبرنگاران الگو گرفته شود، اظهار کرد: خبرنگاران پیشنهاد خود برای حل مشکلات را در جلسات مختلف ارائه دهند. ما نیز در جایگاه خود از تمام ظرفیتی که در اختیار استان است استفاده می کنیم تا چالش اصحاب رسانه را به حداقل برسانیم. همچنین با همکاری اداره کل ارشاد پیگیری ها برای حل مشکلات خبرنگاران را انجام خواهیم داد.
جان‌نثاری با اشاره به این که حل مشکلات خبرنگاران برای ارشاد باید دغدغه باشد تا بتوان آن را پیگیری کرد، گفت: ما در استانداری اصفهان درصدد هستیم تا زمانی که مسئولیت داریم تمام توان خود را به کار بگیریم تا مشکلات همه از جمله مشکلات و دغدغه های خبرنگاران و اصحاب رسانه رفع شود در این راستا باید به یک همفکری مشخصی با اهالی رسانه برسیم.
وی در خصوص چالش خبرنگاران مبنی بر رعایت عدالت رسانه ای تصریح کرد: این موضوع یک مطالبه به حق برای اهالی رسانه است. خبرنگاران در استانداری اصفهان باید احساس کنند که مورد اقبال استانداری هستند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان در خصوص امنیت شغلی خبرنگاران که از دغدغه های مهم آنهاست، عنوان کرد: خبرنگاران ما نباید از این موضوع ترس داشته باشند که اگر مسئول یا مدیری را نقد کردند شغل خود را از دست خواهند داد. این حمایت را ما از استانداری برای اهالی خبر آغاز می کنیم تا سایر مدیران نتوانند در برابر آن ایستادگی کنند. تاکنون مدیران تا حد زیادی پاسخگوی خبرنگاران بوده اند و به مرور اوضاع پاسخگویی بهتر خواهد شد فقط با این شرط که خبرنگاران نیز پیگیر باشند.
جان‌نثاری در خصوص مصوبات سفر ریاست جمهوری اعلام کرد: دستاوردهای سفر ریاست جمهوری به اصفهان را استاندار محترم به زودی مصاحبه و در اختیار خبرنگاران و مردم شریف استان قرار خواهد داد. مصوبات این سفر هنوز ابلاغ نشده اما نتایج خوبی برای استان حاصل شده که به زودی توسط استاندار اصفهان اعلام خواهد شد.
وی در پاسخ به گلایه خبرنگاران مبنی بر پوشش خبر سفر ریاست جمهوری و چالش هایی که با آن مواجه شده بودند، تصریح کرد: رسماً از همه خبرنگاران به دلیل مشکلاتی که در پوشش اخبار سفر ریاست جمهوری برای آن ها به وجود آمد عذرخواهی می کنم. امیدوارم در برنامه های آتی شاهد چنین موضوعاتی نباشیم.
رییس شورای اطلاع رسانی استان اصفهان گفت: رسانه به ما کمک می کند تا راه درست را انتخاب کنیم. در جلسات امنیتی به دستگاه ها اعلام کرده ایم هرگاه مردم جایی داد می زنند ببینید گوش چه مسئولی ناشنوا بوده که مردم مجبور شدند فریاد بزنند. نقش رسانه برای ما پررنگ و با اهمیت است. اگر مشکلات اهالی رسانه رفع شود می توانند صدای مردم در موضوعات مختلف باشند و همین امری منجر خواهد شد تا مردم آرام تر انتقادات خود را مطرح کنند. چرا که می دانند رسانه زبان گویای آنهاست. معتقدیم که باید اطلاع رسانی ما قوی تر باشد تا صداهای نابهنجار کمتر شنیده شود.
در این نشست گلایه از عدم همکاری برخی مسئولان، عدم تامین مالی رسانه ها و خبرنگاران، مشکلات متعدد صنفی خبرنگاران به ویژه امنیت شغلی، مسکن و… ،زیرسوال رفتن شئون خبرنگاران رسمی در رسانه های غیررسمی، عدم حمایت در قبال نقد به مسئولین، لزوم ایجاد فضای نقد در استان و عدم تبعیض میان خبرنگاران در پوشش اخبار از جمله دغدغه هایی بود که خبرنگاران و نمایندگان رسانه های استان به آن اشاره کردند.
شایان ذکر است: نشست صمیمانه خبرنگاران و نمایندگان رسانه های رسمی استان اصفهان با رئیس شورای اطلاع رسانی استان، صبح امروز ۱۰ مردادماه در محل سالن جلسات استانداری اصفهان برگزار شد.

برچسب ها :
مطالب مشابه
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان از آغاز طرح نهضت کاشت درختان مقاوم به کم‌آبی و متناسب با اقلیم استان که صرفا از طریق باران آبیاری می شوند خبر داد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان از آغاز طرح نهضت کاشت درختان مقاوم به کم‌آبی و متناسب با اقلیم استان که صرفا از طریق باران آبیاری می شوند خبر داد.

۹ آذر ۱۴۰۲
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان دیدار و در خصوص پیشرفت پروژه پوشش فیبرنوری در استان اصفهان گفت ‌وگو کرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان دیدار و در خصوص پیشرفت پروژه پوشش فیبرنوری در استان اصفهان گفت ‌وگو کرد.

۸ آذر ۱۴۰۲
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: در نشستی با حضور دکتر شالبافیان معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه صنعت گردشگری استان اصفهان بررسی شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: در نشستی با حضور دکتر شالبافیان معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه صنعت گردشگری استان اصفهان بررسی شد.

۸ آذر ۱۴۰۲
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: تاکنون اداره کل محیط زیست استان گزارشی مبنی بر استفاده از سوخت مازوت در واحد‌های تولیدی و صنعتی استان ارائه نکرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: تاکنون اداره کل محیط زیست استان گزارشی مبنی بر استفاده از سوخت مازوت در واحد‌های تولیدی و صنعتی استان ارائه نکرده است.

۶ آذر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + پانزده =