چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
۲۱:۲۲:۰۶
اصفهان
Oct 21, 2021 - Thu
Eşfehān, IR
16°C
آسمان صاف
آسمان صاف
4 متر بر ثانیه (m/s), شمال غربی
13%
760.56 میلی متر جیوه (mmHg)

چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

مدیر کل ثبت احوال استان اصفهان گفت: جمعیت استان اصفهان گرفتار پدیده ناباوری شده است و با کاهش ولادت ها به دلیل کمتر شدن ازدواج ها میل کمتر به فرزند آوری گسترش یافته و از طرف دیگر سالمندی سیر صعودی پیدا نموده است.

جمعیت استان اصفهان در سراشیبی پیری قرار گرفت.

نفر: ۵۳۵۴۲۲۰

آمار بازدید:

ضرورت مشارکت همه دستگاه های اجرایی برای تشویق مردم به تزریق واکسن کرونا

استاندار اصفهان: با توجه به وضعیت کنونی واکسیناسیون در استان بر مشارکت همه دستگاه های اجرایی و سازمانهای مردم نهاد برای تشویق مردم به تزریق واکسن کرونا ضروری است.

آمار بازدید:

پیام تبریک استاندار به مناسبت هفته تربیت بدنی

استاندار اصفهان با صدور پیامی هفته تربیت بدنی را تبریک گفت.

آمار بازدید:

پیام استاندار اصفهان به مناسبت روز جهانی استاندارد

استاندار اصفهان با صدور پیامی روز جهانی استاندارد را تبریک گفت.

آمار بازدید:

پیام تبریک استاندار اصفهان به مناسبت روز جهانی عصای سفید

استاندار اصفهان با صدور پیامی روز جهانی عصای سفید را تبریک گفت.

اخبار معاونت‌ها

آمار بازدید:

واکسن نوبت اول کرونا به ۶۷ درصد جمعیت استان اصفهان تزریق شد

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان اصفهان گفت: تاکنون واکسیناسیون نوبت اول ۶۷ درصد و نوبت دوم ۳۶ درصد جمعیت این استان انجام شده است.

آمار بازدید:

در راستای اقتصاد مقاومتی نفت خام در صنایع اصفهان پالایش و صادر می‌شود

معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان از دریافت مجوز برای پالایش نفت خام و صدور آن توسط صنایع نفتی استان در راستای اقتصاد مقاومتی خبر داد.

آمار بازدید:

معاون استاندار : درخواست‌های رسیده به کارگروه تسهیل تولید اصفهان رسیدگی فوری می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در زمان حاضر به روز شده و همه درخواست‌های رسیده به این کارگروه در همان هفته مورد بررسی و رسیدگی قرار می‌گیرد.

آمار بازدید:

معاون استانداری:اصفهان تولیدکننده ۵۵ درصد مصنوعات طلا در کشور است

معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: ۷۰ درصد تولید و بافت فرش در کشور و ۵۵ درصد مصنوعات طلا در کشور توسط استان اصفهان انجام می‌گیرد.

میز خدمت استانداری اصفهان

معرفی فرمانداری‌ها

استان اصفهان با مساحت ۱۰۷۰۴۵ کیلومتر مربع ( معادل ۶/۵۷ درصد از مساحت کشور) بین ۳۰ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۸ دقیقه تا ۵۵ درجه و ۳۲ دقیقه طول شرقی در بخش مرکزی ایران در جلگه ای حاصلخیز و پربرکت واقع شده و به طور خلاصه می توان گفت اکثر شهرها و روستاهای ان حاصل جریان زاینده رود است . شکل استان از لحاظ گسترش در امتداد طول و عرض جغرافیایی به گونه ای است که میانگین طول آن ۵۳۲/۵ کیلومتر و عرض استان برابر با ۴۰۵ کیلومتر می باشد .

استان اصفهان از شمال به استانهای مرکزی ، قم و سمنان ، از جنوب به استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد ، از مشرق به استانهای یزد و خراسان و از غرب به استانهای لرستان و چهارمحال و بختیاری محدود می شود .

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری استان اصفهان دارای ۲۸ شهرستان ، ۵۱ بخش ، ۱۰۶ شهر و و ۱۳۱ دهستان می باشد.

شالوده اقتصادی این منطقه را کشاورزی و حرف وابسته به آن، صنایع دستی وخدمات تشکیل می دهد. مهمترین تولیدات کشاورزی این محل در درجه اول خرما سپس گندم وجو، آفتابگردان، زعفران، پنبه، شلغم، چغندر معمولی، ارزن، سبزیجات واز محصولات سر درختی پسته، انار، انجیر، وزیتون قابل ذکر است.تنها محصول خرمای این بخش مازاد بر نیاز است وبه ذکر شهرستان ، مرکز استان ودیگر شهرها صادر می گردد. انواع واقسام خرما در این محل پرورش داده می شود که عبارتند از کرمانی ، پنجه عروس ، خارک، قسب، خدشکن، سم شکن، کلویژن وغبره محل اصلی پرورش خرما روستاهای گرمه، عروسان، بیاضه، مهرجان، وشهر خور است در این منطقه خرمای گرمه از دیگر نقاط مرغوبتر و از شهرت خاصی برخوردار است.

از قدیم مردم منطقه خورو بیابانک به دام پروری و کشاورزی اشتغال داشته، محدودیت ها و دشواریهای طبیعی چون کمبود باران، حاصل خیز نبوده، خاک کشاورزی و دام پروری را چندان گسترش نداده.

مهمترین رکن کشاورزی پرورش نخل بوده است که متأسفانه در سرمای شدید سال ۱۳۸۶ نخیلات از بین رفته است و هم اکنون دولت مشغول بازسازی نخلستان است. در سال های اخیر کشت پسته و زعفران جایگزین کشت های غیر اقتصادی شده است.

صنایع دستی گذشته چون ، کرباس بافی ، جاجیم ، گلیم و … راه زوال پیموده و از سال ۱۳۴۲ قالیبافی جایگزین آن شده است.

تاریخ بنای اولیه شهرنایین به دوران قبل ازاسلام بازمی گردد. صحت این مدعا راعلاوه برنوشته های مورخین و جغرافیانویسان قدیم، گویش محلی خاص مردم نایین تقویت می کند. این گویش هنوز نیز متداول و مرسوم است. مولف کتاب مسا لک و ممالک فارس را ایالت قدیمی ایران و محل تشکیلات دولت هخامنشی ذکر ﻣﻲکند که دوره ساسانیان و پس از اسلام به پنج ولایت یا استان تقسیم می شده است. که هر قسمت(کوره)نامیده می شد در دوره های ساسانی و پس ازاستقرار اسلام، شهرنایین جزء یکی از این کوره ها به شمار می آ مد. بیشتر پژوهشگرانی که درباره نایین بررسی و تحقیق کرده اند به آبادی و آبادانی آن در ادوار قبل از اسلام اشاره کرده اند . اما در مقدمه کتاب(تذکره سخنروان نائین) شهر نایین شهرکی کاروا ن انداز معرفی شده که قافله ها برای استراحت و فراهم ساختن زاد سفر در آن بارمی انداخته اند. ساربانان نیز شتران خودرا درنایین(هنارگیری)می کرده اند. به هرحال، با مراجعه به منابع مختلف ﻣﻲبینیم نایین درقبل ازاسلام مرکز اداری و خدماتی بخشی ازناحیه یزد بود .
بااستقرار اسلام، در بیشتر شهرهای ایران و ورود این آیین به نایین، شهر نایین موقعیت خود را همچون گذشته حفظ کرد. یکی از نویسندگانی که درقرن چهارم هجری کتاب خود راتألیف کرده است نائین را شهری آباد و پرجمعیت ذکر می کند.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان نایین در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳۹۲۶۰ نفر بوده‌است
بر همین اساس جمعیت شهر نایین ۲۷۳۷۹ نفر ،جمعیت شهر انارک ۱۹۰۳ نفر ، جمعیت شهر بافران ۱۹۷۸ نفر و جمعیت نقاط روستایی شهرستان نایین ۸۰۰۰ نفر بوده است.

اردستان از شهرهای شمالی استان اصفهان است که در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرقی اصفهان و ۳۴۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران واقع شده است. این شهر مرکز شهرستانی به همین نام است که از شمال محدود است به کویر نمک مرکزی منتهی به شهرستان گرمسار و از جنوب به برخوردار و کوهپایه اصفهان، از مغرب به شهرستانهای کاشان و نطنز و از مشرق به نایین و انارک.

بنای اولیه و هسته اصلی غالب شهرها در پای آبی واقع شده است که از آن میان کاشان در پای آب فین، مشهد در پای آب کوه سنگی، تهران (ری) در پای چشمه علی و اصفهان کنار زاینده رود بیشتر شهرت دارد. بنای اولیه و هسته اصلی اردستان نیز در پای مظهر قنات معظم و تاریخی ارونه بنا شده است، که سابقه دو هزار و پانصد تا سه هزار ساله دارد و با قنات بی نظیر دو طبقه محله مون که از شاهکارهای هنر قنات سازی شناخته شده از مهمترین و مشهورترین قنوات استان به حساب می آیند. و با توجهی که در سالهای اخیر، از طرف اساتید و پژوهندگان به مطالعه و بررسی در خصوص این دو قنات مبذول شده، به شمار ثبت آثار ملی ایران در آمده اند و قنات ارونه در ابتدا، موضعی در بیست، سی کیلومتری شمال غرب اردستان امروزی به نام لاسویه را مشروب می کرده که بقایای شهر مزبور به نام خرابه های ساسانی در شمار ثبت آثار ملی ایران در آمده و کاوش در ان نیز ار طرف سازمان میراث فرهنگی غیر مجاز اعلام شده است.

آران و بیدگل شهری است در شمال استان اصفهان که مرکز شهرستان آران و بیدگل می‌باشد این شهر از جنوب به کاشان، از شرق به ابوزیدآباد، از غرب به نوش‌آباد و از شمال به کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک راه دارد.

آنچه در رابطه با پیشینه این شهر می توان گفت این است که پس از ویرانی شهر باستانی سیلک در اثر حوادث و تحولات گوناگون (تمدن ۷ هزار ساله دارددر اطراف آن آبادیهای کوچک وبزرگی بصورت قلعه و حصار بوجود آمد و منطقه وسیعی به چهل حصاران شهرت یافت و سپس هر یک از قلعه ها به مناسبتی نامگذاری شد.

آران و بیدگل قبلاً دو قریه و بعد دو شهر مستقل بوده‌اند که در گذر زمان با افزایش جمعیت و توسعه شهری به هم پیوسته‌انددر کتاب جغرافیایی شهرستان آران و بیدگل نوشته دکتر نسرین نیک اندیش در خصوص وجه تسمیه این شهر آمده استاسامی آران“ ، ”‌آرو، آر، ”بیدگل، وگل“، “بده‌گل” و … نامهای رسمی و محلی این منطقه است و درباره وجه تسمیه آن نظریات متعددی بیان شده که به برخی از آنان اشاره می‌شود. کلمه آران“ به معنای جایگاه مقدس، مکان گرمسیر و … آمده و از نام آران بن قاسان بانی بلد کاشان گرفته شده و اصل آن از آرین “ نام دیگر قوم آریا یا ایریا بوده است و بیدگل “ از بی‌بی‌گل ، ویگل“ و‌” بی‌گل“ گرفته شده یا بخاطر درختان بید زیاد به این نام نامگذاری شده است و در کتاب المعجم فی معاییر اشعار العجم شمس قیص رازی نامی از ویگل و بیگل آمده است.

 نطنز از نواحی قدیمی و آباد ایران مرکزی بوده است.

۱-     داشتن آبادیهای سرسبز و خرم و امکان تولید محصولات گوناگون و در نتیجه قابل زیست بودن نواحی مختلف آن.

۲-     قرارداشتن تعدادی از آبادیهای آن در دل کوهساران و نقاط صعب العبور که از تاخت و تازهای گروههای مختلف و ویرانگریهای آنان تا حدود زیادی به دورمانده و نه تنها موجودیت خود را حفظ نموده اند بلکه به صورت پناهگاههایی مطمئن برای کسانی که تاب و توان ایستادگی در برابر دشمن را از دست می داده اند نیز در می آمده است.

۳-     عبور شاهراه سوق الجیشی و کاروانی جنوب به مرکز کشور از این منطقه

۴-     وضع طبیعی و جغرافیایی آن از لحاظ قرارداشتن بین کاشان و اصفهان که در ادوار مختلف دارای اعتبار و اهمیت بسزایی بوده است.

نطنز از جمله شهرهای قدیمی است که صنعت سرامیک سازی و چینی سازی آن به نام بوده و هنر سرامیک سازی نطنز شهرت جهانی دارد که در زمانی در قصبه نطنز ۱۶ کارخانه سرامیک و چینی سازی وجود داشته که در حال حاضر نیز دو واحد آن فعال و مشغول به کار می باشد که همه روزه مورد بازدید صدها گردشگر خارجی و داخلی قرار می گیرد .
صنایع نوغان داری نطنز از دیر باز رونق خاصی داشته و شاید بتوان گفت بعد از شمال کشور فعال ترین مرکز نوغانداری در سطح کشور است که سالانه مقدار قابل ملاحظه ای پیله نوغان تولید می گردد.

کاشان یکی از مهمترین شهرهای استان اصفهان است که در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا، ۲۴۰ کیلومتری جنوب تهران و ۲۲۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است و از طریق بزرگراه و راه آهن با تهران و اصفهان در ارتباط است. جمعیت تقریباً ۴۰۰۰۰۰  نفری شهر در مساحتی قریب به ۲۱۰۰ هکتار سکنی گزیده اند. این شهر بزرگ و زیبا در جاده کاشان – قم و در حاشیه غربی کویر قرار گرفته استکاشان از دیر باز به دلیل فرشهای مشهور ، ابریشم و کاشی ، همچنین منسوجات چرمی ،سرامیک، ظروف مسی، گلاب و باغهای پرگل قمصر زبانزد بوده است. این شهر با سابقه ۷۰۰۰ ساله اش ازمهمترین مراکز باستان شناسی محسوب می شود. اکثر تاریخ نویسان و مسافرانی که از این شهر بازدید داشته اند، از آن با عنوان دروازه تمدن جهانی نام برده اند. همچنین این شهر بعد از ورود اسلام به ایران در دوره سلجوقی و صفوی به اوج شکوفایی خود رسید.با پیاده روی در کوچه پس کوچه های آرام و ساکت شهر می توان شاهد ساخمانهایی بسیار قدیمی با دیوارهای خشت و گلی بود. شهری با بادگیر های متعدد و مناظری بدیع که سابقاً در تابستان های بسیار گرم، کار تسویه هوای ساکن را انجام می داده استکاشان دارای جمعیتی بالغ بر ۳۲۳۳۷۱ نفر بوده که در بین دامنه کوه کرکس و دشت کوید سکنی دارند در رده مهم ترین شهرهای صنعتی ایران قرار می گیرد که دلیل آن وجود کارخانجات فرش ماشینی ، کارخانه تولید ورق گالوانیزه، کارخانه تولید خودرو و قطعات خودرو و مونتاژ است. قدمت صنایع نساجی در این شهر به تولیدات شعربافی شامل مخمل بافی، زربافی و حریربافی برمیگردد که هم اکنون بیش از چند هزار نفر در کارخانجات نساجی و فرش مشغول به کار می باشند. شهرت این شهر بیشتربه واسطه گلاب و فرش دستباف آن است. از محصولات کشاورزی آن می توان به انواع غلات ومیوه های فصلی اشاره نمود. آثار تاریخی و دیدنی فراوانی در این شهر وجود دارد که از آن میان میتوان به باغ فین، مسجد و مدرسه آقابزرگ، خانه عامری ها، خانه عباسی ها، خانه طباطبایی، خانه بروجردی، حمام سلطان امیراحمد و …  اشاره نمودصنعت مدرن، موازی با پیشرفت اجتماعی، نقش مهمی در کاشان داشته است. به هرحال در بازار، تجارت فرش دستباف، قلاب دوزی و گلدوزی، گلاب، عطر، سفالگری و هنرهای دستی دیگر کماکان مثل سابق و با همان مهارت و زیبایی صورت می گیرد.

بطور کلی آب و هوای شهرستان شاهین شهر و میمه نیمه کویری بوده و جزء سرزمین­های خشک کشور بشمار می رود. شاهین­ شهر مرکز شهرستان به دلیل موقعیت ویژه­ای که داراست مکان برخورد تودۀ هوای گرم و خشک کویری با تودۀ هوای سرد کوههای غرب است و به همین جهت پیوسته باد در این شهر در حال وزش می باشد.

مناطق کوهستانی بیشتر مناطق غرب، شمال و شمال شرقی شهرستان از جمله بخش میمه را در بر گرفته است. نواحی شمال و شمال شرقی از استپ کوهپایه­ ای، نواحی جنوب و جنوب شرقی از استپ بیابانی برخوردار است.

بخش میمه از نقاط سردسیر می باشد. از ارتفاع بیشتری از سطح دریا نسبت به دیگر مناطق شهرستان برخوردار است. دارای تابستانهای گرم و خشک، پاییز با بادهای موسمی همراه با رگبارهای تند و بارانهای نامنظم و زمستانهای سرد و خشک می باشد.

بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ جمعیّت شهرستان بالغ بر ۲۳۴۶۶۳  نفر است که از این تعداد ۲۲۰۸۸۷ نفر در شهرها و ۱۳۷۷۶ نفر در روستاها ساکن می باشند.

بخش میمه از شمال، شمال شرق و شرق به کوههای کرکس محدود است. در جنوب غربی شهر وزوان کوهستان کهر و با ارتفاع ۲۵۰۰ متر و رشته کوههای دم سیاه و سه کلنگ نیز قرار دارد.

شهرضا از جمله شهرهای قدیمی منطقه اصفهان است که بررسی های تاریخی نشان می دهد این مکان قبل از ورود لشگریان اسلام آباد بوده است. سفال ، قالی ، گلیم ، جاجیم ، نمد و گیوه از صنایع دستی شهرضا است.

شهرستان شهرضا با موقعیت خاص جغرافیائی بر سر راه پنج استان کشور قرار گرفته و جمعیتی حدود۱۶۰هزارنفر دارد. شهرضا شهری با دو هوای متفاوت کوهستانی و کویری،کم آب با خاک حاصلخیزاست.

شهرضا از نظر مذهبی و فرهنگی از دیر باز کانون اجتماعات و مباحث عقیدتی و دینی و جایگاهی برای علما و دانشمندانی بزرگ همچون آقا محمد رضا قمشه ای ، حکیم ملا هادی فرزانه ، حکیم اسدا.. قمشه ای و حکیم مهدی الهی قمشه ای (مترجم و مفسر قرآن کریم ) بوده است. درشهرضا ۵حوزه علمیه برادران با ۴۵۰ طلبه وجود دارد که ۵۰ استاد، کارآموزش ایشان را برعهده دارند ویک حوزه علمیه ویژه خواهران نیز مشغول به فعالیت است.

از آثار تاریخی این شهرستان می توان به امامزاده شاهرضا (ع) ، سد قتلغ شاه ، بازار شهر ، بقعه سیده خاتون ، بقعه امامزاده شاه سید علی اکبر(ع) ، زیارتگاه ، مسجد نو ، مسجد خان ،کاروانسرای مهیار ،ملک وامین آباداشاره کرد.

همچنین شهرستان شهرضا با داشتن ابر مردانی چون شهید سردار حاج محمد ابراهیم همت ، سردار شهید حاج سیف ا… حیدرپور , سردار شهید سید جمال طباطبائی، سردار شهید رضا قانع، سردار شهیدسید ابراهیم میرکاظمی ، سردار شهید ولی الله کشوری، سردار شهید سید محسن صفوی و شهیدان والامقام و بزرگوارزیادی چون نگینی بر تارک افتخار کشور می درخشد.

شهرستان شهرضا در زمینه کشاورزی نیز حرف برای گفتن داردشهرضا از دیرباز به عنوان یکی از مراکز مهد صنعت سفال و سرامیک در کشور مطرح بوده و عنوان شهرملی سفال را به خود اختصاص داده استپیشینه هنر سفالگری در شهرضا به قرن دوم هجری برمی گردد و در دوره صفویهاین هنر در شهرضا رونق گرفت . دوران پهلوی اوج شکوفایی هنر سفالگری شهرضا بود به نحوی که کارگاه های تولیدی این شهر مملو از کارگران وخریداران این هنر سنتی بود.

لعاب فیروزه ای شهرضا و طرح گل وماهیحاصل خلاقیت هنرمندان این دیار بودهکه این نتیجه تلاش سفالگران به نام و هنرمندی است که دست ساخته های آنها امروزه در جهان خودنمایی می کند .

شهرستان گلپایگان با پهنه ای در حدود ۲ هزار و ۴۲۱ کیلومتر مربع در غرب استان اصفهان واقع گردیده، است بر اساس شواهدی که از تپه­ های تاریخی شهرستان بدست آمده است تاریخ تمدن  این شهر به ۷۰۰۰ سال پیش باز می گردد، اما با استناد به سنگ نگاره­های تاریخی و نقوش صخره­ای سابقه سکونت در دشت گلپایگان به دوران پیش از تاریخ یعنی دوران میان سنگی و نوسنگی می­رسد. گلپایگان شهری است با فرهنگ کهن، پرداخته همای دختر بهمن (سمره، چهره آزاد)، از سلسله کیانیان، که دراصل نامش، وردپاتکان (سرزمین گل ُسرخ) بوده‌است.

گلپایگان از طرف شمال به خمین (کمره) و قسمت کوچکی از مغرب به کوه‌های بختیاری و الیگودرز و از طرف جنوب به خوانسار و کوه های بختیاری و از طرف مشرق به میمه و کوه شیخ احمد و کوه سرخ و کوه صالح پیغمبر و ماهور گل گله و بیشه و از طرف جنوب شرقی به نجف آباد محدود است.

ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۱۸ متر است. (مبنای ارتفاع = سطح متوسط آب خلیج فارس در منطقه فاو که مبنای مسطحات اروپائی می‌باشد.) بنا بر قول دیگر۱۹۲۴می باشد.

فاصلۀ گلپایگان تا اصفهان ۱۸۶ کیلومتر است که میانگین باران سالانۀ آن ۳۰۰ میلیمتر می باشدو همچنین بر سر مسیر ارتباطی همدان – اراک به اصفهان و همچنین مسیر کرمانشاه – اراک به اصفهان قرار گرفته است.

ارتفاعات شهرستان گلپایگان که دنباله شرقی سلسله جبال زاگرس و غالباً از کوه‌های اطراف اصفهان جدا شده، متعلق به دوران دوم زمین‌شناسی بوده و به صورت چندین رشته موازی از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد می‌یابد.بلندترین قله این شهرستان کوه صالح پیغمبر که زیارت گاه نیز بر قله آن می‌باشد.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ تعداد جمعیت شهرستان گلپایگان ۸۷۴۷۹ نفر (۲۸۲۰۷ خانوار) بوده است.

در فرهنگ دهخدا و تذکره شعرای نجف آباد و بنا به عقیده علما در زمان سلاطین صفوی در حدود سال ۱۰۲۲ هجری قمری از طرف شاه عباس مقداری جواهر و پول نقد برای مقبره حضرت علی(ع) اختصاص داده و تصمیم گرفته شد که وجوه مزبور به نجف ارسال شود در این موقع مرحوم شیخ بهایی از این قضیه آگاه شد و دریافت که خروج این ذخایر برخلاف مصالح ایران است و برای جلوگیری از ارسال وجوه تدبیری اندیشید.

به حضور شاه عباس کبیر رسید و گفت دیشب در خواب حضرت علی(ع) را زیارت کردم به من فرمودند که نجف اشرف را به جواهرات شما حاجتی نیست. جواهرات را صرف ساختمان شهری در نزدیکی اصفهان به نام نجف آباد کنید. شاه را سخن شیخ بهایی مقبول افتاد و با نظارت شیخ بهایی شهر نجف آباد ساخته شد.

در راستای اهداف و برنامه های علامه فرزانه جناب شیخ بهایی ، بنیاد شهری با نقشه کامل وجامع گذاشته شد که بعدها میدانی جدید برای کار و فعالیت ساکنان آن به عنوان یک مرکز مهاجر پذیر و دارای آداب و سنن و فرهنگ خاص و تا حدودی مستقل و جدای از اصفهان سامان یافت و شکل گرفت. با برنامه ای بسیار دقیق و با احداث ۱۷ رشته قنات از ۶۰ کیلومتری نجف آباد آب شرب ساکنان و توسعه و آبادانی شهر فراهم گردید.

با فکر خلاق و ابتکار،نوآوری و مهارت و تخصص مردمان چرخه های تولید و صنعت شهر پا گرفت. اندیشه و دستان توانمند شیخ بهایی نقشه و بافت شهری را با شکل و نظام شهری امروزی و از همان ابتدا در هیات یک محل مسکونی پایه ریزی نمود.

سابقه تاریخی لنجان را باید همراه باپیشینه تاریخی اصفهان بررسی کردکه شروع آن به دوران باستان و قبل ازاسلام برمی گردد و حکایت ازتمدن وفرهنگ غنی این منطقه دارد. وجوداساتیدوعلمای بزرگ برخواسته ازاین سرزمین گویای تمدن وفرهنگ ارزشمند این شهرستان است. درسال ۹۰۶ قمری، شاه عباس اصفهان را به عنوان مرکزسیاسی ایران برگزید و پایتخت را از قزوین به اصفهان منتقل کرد، این زمان آغاز رونق و شکوفایی اصفهان بود و لنجان نیز از این رونق و شکوه بهره فراوانی برد. زیراکه این منطقه سرسبزوحاصلخیز با اصفهان فاصله چندانی نداشت و بسیارزود بیشه زارها، تفرجگاه ها و شکارگاه های سرسبزآن موردتوجه شاه قرارگرفت. درعهد قاجار نیز لنجان یا درتملک شاهزادگان قاجارقرار داشت یاتیولی بودکه به وابستگان دربار بخشیده می شد، و نیزدردوره پرآشوب انقلاب مشروطه واستبداد صغیر، لنجان گذرگاه قشون خوانین بختیاری بود.

تا قبل از سال ۱۳۱۶ شمسی که قانون جدید تقسیمات کشوری تصویب گردد، لنجانات ناحیه ای ازشهرستان اصفهان بشمار می آمد که محدوده وسیعی از حواشی زاینده رود را درمحدوده جنوب غربی این شهرستان در بر می گرفته است. درسال ۱۳۵۲ شمسی، شهرستان لنجانات از شهرستان اصفهان منتزع و به دو بخش مجزای لنجان علیا به مرکزیت ریز و فلاورجان تقسیم گردید. بر اساس این تقسیم بندی، فلاورجان با نام لنجان سفلی و مناطق لنجان کنونی ومبارکه با عنوان لنجان علیا قلمداد می شدند. درسال ۱۳۶۱ منطقه لنجان علیا با انتزاع ازفلاورجان به شهرستان مستقلی به نام شهرستان لنجان تبدیل گردید و شهرزرین شهر به عنوان مرکزاین شهرستان نوبنیاد شناخته شد. این روند تا سال ۱۳۶۸ وجدایی مبارکه ازشهرستان لنجان وتبدیل آن به شهرستان مستقل ادامه یافت. درپی این تحول، شهرستان لنجان به محدوده جغرافیایی کنونی محدودگردید. شایان ذکراست شهرستان لنجان براساس آخرین تقسیمات کشوری شامل سه بخش مرکزی، باغبهادران و فولادشهر، سی و هشت روستا(سی و سه روستا در بخش باغبهادران و پنج روستا در بخش مرکزی) ،پنج دهستان چم رود، زیرکوه، چم کوه، خرم رود و اشیان و جمعا نه شهر شامل شش شهر دربخش مرکزی (زرین شهر، سده لنجان، ورنامخواست، چمگردان، زاینده رود و باغشاد)، دو شهر در بخش باغبهادران(چرمهین و باغبهادران) و شهر فولادشهر در بخش فولادشهرمی باشد.

شهرستان برخوار با وسعت ۲۱۸۰۰۰هکتار در شمال اصفهان واقع شده است. از این مساحت حدود یک هزار ۸۶۳ کیلومتر مربع آن دشت و بقیه به صورت ارتفاعات است. این دشت از غرب به ارتفاعات مورچه خورت، از شمال به ارتفاعات شمالی بخش برخوار و از جنوب به اصفهان و از شرق به سگزی و کوهپایه محدود می شود. ارتفاع آن از سطح دریا یک هزار و ۵۹۰ تا یک هزار و ۶۰۰ متر و دارای شیب ملایمی حدود ۵ / ۰ – ۵ / ۱ در هزار از غرب به طرف جنوب شرقی است.وسعت و محدوده ی برخوار قدیم، در شمال دشت اصفهان با شهرستان فعلی برخوار و بخش مرکزی شهرستان شاهین شهر و میمه منطبق است.

براساس تقسیمات کشوری این شهرستان دارای دو بخش حبیب آباد و مرکزی می باشد و شامل ۷ شهر (دولت آباد، دستگرد، خورزوق، سین، حبیب آباد، کمشچه و شاپورآباد) و ۷ روستا (محسن آباد،علی آبادچی، دنبی، پروانه، علی آبادملاعلی، مرغ و شورچه) می باشد.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان ۱۲۲۴۱۹ نفر که از این تعداد ۱۱۳۸۷۵ نفر در شهرها و ۸۵۴۴ نفر در روستاها ساکن می باشند. ۹۳ درصد جمعیت در شهرها و ۷ درصد در روستاهای شهرستان ساکن می باشند.

[gravityform id=”1″ title=”false” description=”false” ajax=”false” tabindex=”modal-cont