سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲
۲۰:۲۴:۳۷

استاندار اصفهان: جایگاه ثبت احوال باید ارتقا یابد

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری، سید رضا مرتضوی روز پنجشنبه در دیدار با مدیرکل و مسوولان ثبت‌احوال استان اصفهان با تبریک سوم دی‌ماه روز ثبت‌احوال افزود: استانداری اصفهان در راستای ارتقای جایگاه ثبت‌احوال، پیشبرد مسؤولیت‌های جمعیتی جامعه، نگاه فرهنگی به مؤلفه‌های نام‌گذاری و مدیریت مراجع فکری جامعه به ثبت‌احوال کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به‌ضرورت تشریح ثبت تولد و وفات و عواقب و مراتب آن درجامعه بیان کرد: فرهنگ‌سازی اصالت ایرانی و هویت بخشی در جامعه به‌عنوان یک امر متعالی از وظایف ویژه ثبت‌احوال است.
استاندار اصفهان یکی از حقوق فرزند بر والدین را انتخاب نام نیکو دانست و تصریح کرد: فرهنگ نام‌گذاری تا حدودی مدیریت‌شده اما در سال‌های اخیر گاهی در جامعه اسامی شنیده می‌شود که حتی خانواده‌ها نیز نمی‌دانند چرا این نام را برای فرزند خود انتخاب کرده‌اند.
مرتضوی تأکید کرد: باید مختصات تکریم هویت ایرانی را تعریف کرده و زیرساخت‌های موردنیاز برای آن را تعیین کرد.
وی همچنین با اشاره به اهمیت انجام امور اداری به‌صورت الکترونیکی اظهار داشت: اگرچه در سال‌های اخیر سعی شده است به سمت‌وسوی دولت الکترونیک پیش رویم اما بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در حوزه ارائه خدمات الکترونیکی مشکل‌دارند و همچنان درگیر کاغذبازی هستند.
استاندار اصفهان عنوان کرد: بحران تهدیدکننده جمعیتی کشور به‌صورت ویژه تبیین نشده است و باید در این حوزه مدیریت نخبگان داشته باشیم و شورای راهبردی جمعیت در استان تشکیل‌شده و تکالیف دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی در این زمینه مشخص شود.
وی گفت: شوراها و کارگروه‌هایی موفق عمل خواهند کرد که دبیران موفقی داشته باشند.
مرتضوی خاطرنشان کرد: در بحث مدیریت نخبگان، روحانیت و اقشار اثرگذار جامعه باید برنامه‌های ویژه داشته باشیم.
سوم دی‌ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران به‌روز ثبت‌احوال نام‌گذاری شد.