سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲
۲۰:۵۳:۵۵

استاندار اصفهان: ساخت مسکن در شهرهای جدید نباید موجب کوچ اجباری شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، دکتر سیدرضا مرتضوی عصر پنجشنبه در دیدار با معاون شهرسازی و معماری وزارت راه  و شهرسازی با اشاره به اینکه طرح توسعه شهرهای جدید تحمیل ارائه خدمات دولت را به همراه دارد، اظهار داشت: نباید در راستای  تکلیف ساخت و  جهش ملی مسکن خارج از تقاضای واقعی مسکن تولید  و موجب کوچ اجباری مردم از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای جدید شویم.
وی افزود: شهرسازی و توسعه مسکن باید مورد بازنگری قرار بگیرند زیرا الحاق برخی از شهرهای جدید به حوزه شهری موجب هدر رفت منابع و عواقب زیادی به همراه دارد که به نظر می رسد الگوی مسکن مهر در سال‌های گذشته کشور باید مورد بررسی قرار بگیرد و آسیب‌های آن شناسایی شود.
استاندار اصفهان با تاکید به اینکه ساخت مسکن یک نیاز است، تصریح کرد: البته چگونگی پاسخ به این نیاز و نیزکمیت و کیفیت ساخت مسکن، سهم و جایگاه و پاسخ به نیاز به الحاق و بافت فرسوده بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: ما اعتقاد داریم تصمیم گیری ساخت مسکن انبوه ملی در اختیار استان‌ها قرار بگیرد تا متناسب با شرایط بومی و فرهنگی هر منطقه ساخت و ساز صورت گیرد.
مرتضوی گفت: متاسفانه با وجود نیاز به مسکن در استان اصفهان مسکن مهر برخی از نقاط استان همچنان بدون مشتری و متقاضی باقی مانده است و تمایلی برای خرید آن نیست.

فرزانه صادق مالواجرد معاون شهرسازی و معماری وزارت راه  و شهرسازی نیز گفت: ما هم معتقد به ساخت مسکن عاقلانه و حساب شده در شهرها هستیم زیرا دولت مسوولیت و دخالت در بخشی از ساخت مسکن را بر عهده دارد.
وی افزود: ساخت ۴ میلیون واحد مسکن ملی از صفر تا صد توسط دولت نشدنی است و باید با الگوی ساخت مسکن این رویه را به یک اقدام عملی تبدیل کنیم.
علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان نیز در این دیدار گفت: تامین مسکن از مسیر بازآفرینی بافت فرسوده شهری، دارای منافع بیشتر است و منابع مالی کمتری  هم نسبت به تولید مستقیم نیاز دارد.
وی افزود: در بازآفرینی بافت فرسوده، زمین متعلق به مردم است که در اختیار دستگاه سازنده قرار می‌گیرد و دولت فقط تسهیل‌گری می‌کند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: رویکرد ما در استان اصفهان توسعه بخش بازآفرینی شهری است و با این روش دیگر نیاز به الحاق زمین به این شهرها نیست.