جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
۰۲:۱۶:۰۵

پیام استاندار اصفهان به مناسبت روز هوای پاک

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر سید رضا مرتضوی استاندار اصفهان با صدور پیامی، فرارسیدن ۲۹ دی روز هوای پاک را گرامی داشت.

متن پیام استاندار اصفهان به شرح زیر می باشد:

باسمه تعالی

‹‹ هُوَ الَّذِی خَلَقَ لَکُمْ مَا فِی الْأَرْضِ جَمِیعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاءِ فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ›› (آیه شریفه ۲۹، سوره مبارکه بقره)

از بزرگ‌ترین مواهب الهی محیط زیست پاک و هوای سالم است که خالق یکتا به ابناء بشر ارزانی داشته و همگان را در حفاظت و آبادانی آن به کرات توصیه فرموده است «وَالْأَرْضَ وَضَعَهَا لِلْأَنَامِ» (آیه شریفه ۱۰ سوره مبارکه الرحمن). صیانت و حراست از این عطیه بی بدیل الهی وظیفه همه خاکیان است که قسمت عمده آن برعهده انسان به عنوان موجودی ذی شعور تکلیف گردیده و بشر در استمرار این مسئولیت سترگ برای اخلاف خود و سایر جانداران مسئول است.

امروزه حفاظت و حراست از محیط زیست و پاکیزگی آن به یکی از مهمترین مطالبات حقوقی و قانونی همگانی در بستر جوامع بشری در حال توسعه و توسعه یافته به عنوان یک دغدغه عمومی مبدل گردیده و ضرورت تحقق این موضوع در فحوای اصطلاح کارآمد و نغز «توسعه پایدار» متعین گردیده است.

تعیین روز ملی هوای پاک با هدف برانگیختن حساسیت اقشار مختلف مردم و با توجه به این موضوع که رکن اصلی برطرف ساختن معضل آلودگی هوا، مشارکت قاطع مردمی و اعتلای هم افزایی بین بخشی است، این روز می‌تواند عامل مهمی در حضور آگاهانه همگانی با محوریت مشارکت همه جانبه به شمار آید.

در این میان نقش هوای پاک از اولویت مبرز و خاصی برخوردار است، چرا که این مهم مرز میان حیات و ممات است. برای استانی برساخته از قدمت مبتنی بر مدنیتی پیشینه دار و این موضوع با عنایت به بحران های مذموم خشکسالی، فرونشست های مهلک و … جایگاه حیاتی و ضروری صیانت از زمین پاک و هوای سالم را بیشتر از پیش هویدا می سازد و حقوق و تکالیف متقابل مردم و مسئولان ذی ربط را مبرز و محقق می سازد.

اینجانب ضمن گرامیداشت این روز شایگان، از همه دوستداران طبیعت که خردمندانه و با سختکوشی و ممارست وافر خود در تعهد متعالی بشر به منظور صیانت از توسعه پایدار و حراست آینده نگرایانه از طبیعت پاک و هوای سالم مجدانه اهتمام می نمایند، تقدیر و تشکر می نمایم. از درگاه حضرت سبحان برای همگان، تعالی ارفع در راه تحقق تعهدات جاری و مسئولیت های اجتماعی خواستارم.