شهرداری اصفهان طرح هدایت روانآب‌های سطحی را اجرا کند

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در مناطقی از کلانشهر اصفهان به ویژه شمال این شهر امروز ۲۰ میلیمتر بارندگی شد، اظهار داشت: ماهیت این بارش‌ها نقطه‌ای و در مناطق مختلف زمان و مکان آن متغیر بود که سبب آبگرفتگی منازل مسکونی و پس زدگی فاضلاب در برخی مناطق شهر از جمله خیابان‌های زینبیه، هفتون، هزار جریب، بزرگمهر، شمس آبادی، صباحی، پروین، آذر بهرام و …شد.

ضرورت تقویت سیل‌بندها در شهر اصفهان

وی با اشاره به آبگرفتگی پل‌ها، زیرگذرها و بزرگراه‌های شهر اصفهان، ادامه داد: ستاد سیل شهرداری و آتش نشانی فعال شده و نسبت به بازگشایی و تخلیه معابر اقدام کردند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بارش‌های حدی در شرایط خشکسالی و خشکی گاهی منجر به جاری شدن روانآب و سیلاب‌های فصلی می‌شود، ابراز داشت: دستگاه‌ها و شهرداری در زمینه سیل ضرورت دارد که این امر را پیگیری کنند؛ شهرداری طرح جامع جمع‌آوری و هدایت روانآب‌های سطحی و تقویت سیل بندها در کلانشهر اصفهان را اجرا کنند.

شیشه فروش خاطرنشان کرد: شهرداری طرح جامع هدایت و جمع آوری رواناب‌های سطحی را با دانشگاه در دست مطالعه دارد اما ضروری است که هر چه زودتر آن را با هدف جلوگیری از روانآب و بروز خسارت و جمع آوری و تغذیه منابع آب زیرزمینی شهر اصفهان با توجه به تشدید فرونشست زمین در این خطه، تکمیل و اجرا کند.

وی با تاکید بر اینکه هماهنگی شهرداری و آبفا استان اصفهان برای هدایت روانآب‌ها به چاه‌های جذبی ضروری است، اضافه کرد: همچنین مسیر مادی‌ها و رودخانه برای جاری شدن روانآب‌ها باید بازگشایی شود.

وقوع روانآب در کمشچه خسارت برجا گذاشت

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به بارش‌های شبانه روز گذشته در سطح استان گفت: بیشترین میانگین بارشی به ترتیب از نطنز با ۳۵.۷ میلیمتر، اردستان ۲۶، گلپایگان ۱۸، مهاباد اردستان ۱۶، زواره ۱۴، کاشان ۱۳، بادرود ۱۲، آران و بیدگل ۱۰، نائین ۹، خوانسار و میمه پنج، چادگان چهار، نجف آباد سه میلیمتر بوده که این بارش‌ها منجر به جاری شدن رواناب و آبگرفتگی بخشی از منازل شهر کمشچه از توابع شهرستان برخوار شد.

شیشه فروش با بیان اینکه جز شهر کمشچه خسارت حوادث جوی گزارش نشد، ادامه داد: شهر نطنز با وجود ۳۶ میلیمتر بارندگی مورد خاصی نداشت زیرا بیش از ۱۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های این شهرستان لایروبی و طرح‌های پیشگیری از سیل در این منطقه پیشتر اجرا شده بود.

کاهش ۶ تا ۱۰ درجه‌ای دما در اصفهان و خطر سرمازدگی

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۶۰۰ کیلومتر از رودخانه‌ها و مسیل‌های استان اصفهان بازگشایی و برای حفاظت از مناطق مسکونی در برخی شهرها سیل بند ایجاد شده است، اظهار داشت: نیروهای راهداری هم اکنون در ۴۲ راهدارخانه مستقر هستند و نمک و شن مناسب برای بازگشایی راه‌ها و همچنین تخلیه رسوبات از دهانه مسیل‌ها پیش‌بینی شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به ورود توده هوای سرد از امروز جمعه به استان و ماندگاری آن تا روز سه شنبه ۱۸ آبان‌ماه، خاطرنشان کرد: دما بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتیگراد افت خواهد کرد از این رو به کشاورزان و باغداران توصیه می‌شود نسبت به تأمین سوخت، عایق بندی کندوهای عسل، تأمین کود مناسب و تنظیم دمای گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با همکاری جهادکشاورزی اقدام کنند.

شیشه فروش افرود: دامداران از چرای دام در ارتفاعات خودداری کرد و هم استانی‌ها از کوهنوردی و یا تردد در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند ضمن اینکه در صورت تردد جاده‌ای تجهیزات زمستانی همراه داشته باشند.

دو حادثه جاده‌ای ۵ مصدوم داشت

وی همچنین به دو مورد حادثه جاده‌ای امروز اشاره و اضافه کرد: در حادثه برخورد اتوبوس و کامیون در محور بادرود- اردستان یک نفر (راننده کامیون) مصدوم شد و در حادثه دیگر در آزادراه کاشان- قم بر اثر لغزندگی و برخورد اتوبوس با گاردریل و تصادف زنجیره‌ای دو دستگاه سواری به این اتوبوس، چهار نفر مصدوم شدند. مسافران این اتوبوس که راهی کرج بودند یا اتوبوس دیگری به سفر خود ادامه دادند.‌

به گزارش خبرنگار مهر، در پی بارندگی‌های صبح امروز و آبگرفتگی معابر شهر اصفهان، تعدادی از همشهریان و همچنین نیروهای خدمات شهری شهرداری این شهر اقدام به باز کردن دریچه منهول‌های فاضلاب و هدایت آب‌های سطحی به داخل شبکه فاضلاب شهری کردند که سبب پس زدگی فاضلاب به داخل منازل شهروندان و معابر اطراف شد.‌

مطالب مشابه

رزمایش پدافند شیمیایی با نام حضرت فاطمه الزهرا(س) در شهرک صنعتی جعفرآباد برگزار شد

7 دی 1400
منصور شیشه فروش

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: کمیته ویژه کنترل و پیگیری از بیماری سالک در شهرستان جرقویه تشکیل می‌شود.

22 آبان 1400

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان گفت: ۳۰۰ منزل مسکونی در اصفهان به دنبال بارش‌های دو روز گذشته اصفهان دچار آبگرفتگی شد.

16 آبان 1400
زلزله

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان از وقوع زلزله ۳.۹ ریشتری در منطقه سفید شهر آران و بیدگل خبر داد.

12 آبان 1400
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *