دشت‌های اصفهان سالانه ۲۰ سانتی‌متر فرونشست می کنند.

فرونشست زمین

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال ۳۵۰ پروژه با اعتبار ۵۲۰ میلیارد تومان در بخش مدیریت بحران و پیشگیری و کنترل حوادث به بهره برداری می‌رسد، اظهار داشت: این پروژه‌ها برای کنترل و توسعه فضای سبز، بیابانزدایی، مقاوم سازی منازل مسکونی و … اجرایی می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه فرونشست زمین یکی از دستاوردهای برداشت آب‌های زیر زمینی است، گفت: به دنبال وقوع این اتفاق تأسیسات، ساخت و ساز، خطوط انتقال انرژی و … آسیب می‌بینند.

فرونشست در ۹ دشت اصفهان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه فرونشست در ۴۵۰ دشت کشور مشاهده می‌شود، ابراز داشت: در استان اصفهان نیز در دشت‌های مهیار شمالی و جنوبی، اصفهان، ابوزید آباد، کاشان، گلپایگان، برخوار، اردستان و فلاورجان مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه عامل فرونشست در دشت‌های اصفهان برداشت آب‌های زیر زمینی مازاد بر توان آبخوان بوده است، اضافه کرد: بیشترین فرونشست در مهیار شمالی، برخوار، گلپایگان، دامنه و اصفهان بوده است که متوسط آب‌های زیر زمینی سالانه یک تا ۱.۵ متر است و نرخ فرونشست زمین نیز ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر است.

شیشه فروش با بیان اینکه ۱۷ دشت استان اصفهان دشت ممنوعه و ۱۰ دشت محدودیت برداشت آب‌های زیر زمینی را دارد، ممنوعه اعلام شده است، ادامه داد: بررسی وضعیت چاه‌ها توسط آب منطقه‌ای، تجهیز ۳۶ آبخوان به سیستم پیزومتری و یک هزار چاه پیزومتری نیز در استان اصفهان انجام شده است.

وی با بیان اینکه از سال ۸۴ تاکنون هفت هزار چاه غیرمجاز پر و مسدود شده است، ابراز داشت: ۱۴ هزار چاه نیز اصلاح شده است ضمن اینکه یک هزار و ۷۲۳ کنتور الکترومغناطیسی در استان اصفهان طی چهار سال گذشته برای چاه‌ها نصب شده است.

۶۰۰ چاه غیرمجاز مسدود شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری با بیان اینکه سه هزار و ۲۹ ادوات در استان اصفهان در گشت وبازرسی‌ها در دشت‌ها جمع آوری شده است، افزود: در سال جاری ۶۰۰ چاه غیر مجاز پر شده و یک هزار و ۹۷۶ پروانه اصلاح و تعدیل شده و ۶۰۶ دستگاه کنتور هوشمند نیز نصب شده است.

وی به تجهیز ۱۲۴ هزار هکتار مزارع کشاورزی استان اصفهان به سیستم آبیاری نوین، گفت: همچنین یک‌هزار و ۷۰۰ کیلومتر از قنوات استان نیز ساماندهی شده است.

شیشه فروش با اشاره به اجرای ۱۴ طرح آبخیزداری در استان اصفهان در سال جاری ابراز داشت: این طرح به تأمین آب سفره‌های آب زیر زمینی کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه طی یک ماه اخیر سازمان زمین شناسی اصفهان میزان فرونشست دشت‌های اصفهان را بررسی کرده است، ادامه داد: نقشه‌های این دشت‌ها آماده شده و قرار است ۳۰ دستگاه جی پی اس در این دشت‌ها نصب شود تا بتوان در بازه زمانی نرخ فرونشست را اعلام کنند.

مطالب مشابه

رزمایش پدافند شیمیایی با نام حضرت فاطمه الزهرا(س) در شهرک صنعتی جعفرآباد برگزار شد

7 دی 1400
منصور شیشه فروش

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: کمیته ویژه کنترل و پیگیری از بیماری سالک در شهرستان جرقویه تشکیل می‌شود.

22 آبان 1400

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: شهرداری اصفهان نسبت به تکمیل و اجرای طرح‌ جامع جمع‌آوری و هدایت روآناب‌های سطحی به منابع آب زیرزمینی این کلانشهر سریعتر اقدام کند.

16 آبان 1400

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان گفت: ۳۰۰ منزل مسکونی در اصفهان به دنبال بارش‌های دو روز گذشته اصفهان دچار آبگرفتگی شد.

16 آبان 1400
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *