دشت‌های اصفهان سالانه ۲۰ سانتی‌متر فرونشست می کنند.

فرونشست زمین

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال ۳۵۰ پروژه با اعتبار ۵۲۰ میلیارد تومان در بخش مدیریت بحران و پیشگیری و کنترل حوادث به بهره برداری می‌رسد، اظهار داشت: این پروژه‌ها برای کنترل و توسعه فضای سبز، بیابانزدایی، مقاوم سازی منازل مسکونی و … اجرایی می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه فرونشست زمین یکی از دستاوردهای برداشت آب‌های زیر زمینی است، گفت: به دنبال وقوع این اتفاق تأسیسات، ساخت و ساز، خطوط انتقال انرژی و … آسیب می‌بینند.

فرونشست در ۹ دشت اصفهان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه فرونشست در ۴۵۰ دشت کشور مشاهده می‌شود، ابراز داشت: در استان اصفهان نیز در دشت‌های مهیار شمالی و جنوبی، اصفهان، ابوزید آباد، کاشان، گلپایگان، برخوار، اردستان و فلاورجان مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه عامل فرونشست در دشت‌های اصفهان برداشت آب‌های زیر زمینی مازاد بر توان آبخوان بوده است، اضافه کرد: بیشترین فرونشست در مهیار شمالی، برخوار، گلپایگان، دامنه و اصفهان بوده است که متوسط آب‌های زیر زمینی سالانه یک تا ۱.۵ متر است و نرخ فرونشست زمین نیز ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر است.

شیشه فروش با بیان اینکه ۱۷ دشت استان اصفهان دشت ممنوعه و ۱۰ دشت محدودیت برداشت آب‌های زیر زمینی را دارد، ممنوعه اعلام شده است، ادامه داد: بررسی وضعیت چاه‌ها توسط آب منطقه‌ای، تجهیز ۳۶ آبخوان به سیستم پیزومتری و یک هزار چاه پیزومتری نیز در استان اصفهان انجام شده است.

وی با بیان اینکه از سال ۸۴ تاکنون هفت هزار چاه غیرمجاز پر و مسدود شده است، ابراز داشت: ۱۴ هزار چاه نیز اصلاح شده است ضمن اینکه یک هزار و ۷۲۳ کنتور الکترومغناطیسی در استان اصفهان طی چهار سال گذشته برای چاه‌ها نصب شده است.

۶۰۰ چاه غیرمجاز مسدود شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری با بیان اینکه سه هزار و ۲۹ ادوات در استان اصفهان در گشت وبازرسی‌ها در دشت‌ها جمع آوری شده است، افزود: در سال جاری ۶۰۰ چاه غیر مجاز پر شده و یک هزار و ۹۷۶ پروانه اصلاح و تعدیل شده و ۶۰۶ دستگاه کنتور هوشمند نیز نصب شده است.

وی به تجهیز ۱۲۴ هزار هکتار مزارع کشاورزی استان اصفهان به سیستم آبیاری نوین، گفت: همچنین یک‌هزار و ۷۰۰ کیلومتر از قنوات استان نیز ساماندهی شده است.

شیشه فروش با اشاره به اجرای ۱۴ طرح آبخیزداری در استان اصفهان در سال جاری ابراز داشت: این طرح به تأمین آب سفره‌های آب زیر زمینی کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه طی یک ماه اخیر سازمان زمین شناسی اصفهان میزان فرونشست دشت‌های اصفهان را بررسی کرده است، ادامه داد: نقشه‌های این دشت‌ها آماده شده و قرار است ۳۰ دستگاه جی پی اس در این دشت‌ها نصب شود تا بتوان در بازه زمانی نرخ فرونشست را اعلام کنند.

مطالب مشابه
ستاد مدیریت بحران

هفتمین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان کاشان با حضور مدیر کل مدیریت بحران استان برگزار شد.

23 اسفند 1399
ستاد مدیریت بحران اردستان

مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: کارگروه ویژه پیشگیری، کاهش و کنترل اثرهای فرونشست زمین با توجه به خاص بودن دشت اردستان به زودی در این شهرستان تشکیل می‌شود.

23 اسفند 1399
منصور شیشه فروش
بیش از ۵۳ میلیاردتومان برای جبران خسارات زلزله در سمیرم اختصاص یافت

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل استانداری اصفهان، منصور شیشه‌فروش روز شنبه در سفر به شهرستان سمیرم افزود: براساس مصوبه سوم اسفند هیات وزیران برای بازسازی بخش‌های خسارت‌دیده از زلزله در منطقه پادنا و پادنای علیا شهرستان سمیرم؛ ۳۶ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره بانکی تخصیص یافت. وی اضافه […]

17 اسفند 1399
منصور شیشه فروش
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ۵۰۰ واحد مسکونی روستایی و ۵۰ واحد مسکونی شهری منطقه پادنای سمیرم در زلزله اخیر خسارت دید.

منصور شیشه فروش با اشاره به آخرین ارزیابی صورت گرفته از خسارات ناشی از زلزله ۵.۶ ریشتری در منطقه سی سخت اظهار داشت: در اثر این زلزله خساراتی به اماکن مسکونی شهری و روستایی در ۵۰ روستا و ۳ شهر در بخشهای پادنا و پادنای علیای شهرستان سمیرم استان اصفهان وارد گردید. وی افزود: در ارزیابی‌های اولیه صورت […]

17 اسفند 1399
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *