چهارشنبه 5 آبان 1400
04:20:52
روستایی

نشست مدیران کل امور روستایی و شوراهای استانداری ها برگزار شد

علی قربانی معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در این نشست بر ضرورت توانمندسازی روستانشینان تاکید کرد و گفت: ۲۷ دستگاه اجرایی و خدمات‌رسان در حوزه امور روستایی فعال هستند.

وی افزود: به رغم اقدامات بسیار خوبی که در روستاها انجام شده است، عدم برنامه ریزی صحیح برای ایجاد اشتغال پایدار و تامین معیشت روستانشینان از جمله مولفه هایی است که خطرات افزایش مهاجرت به شهر در سال های آتی را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت روستاها و توانمندسازی ساکنان روستاها از جمله موضوعات پذیرفته شده در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیاست که باید در کشور ما نیز بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

قربانی افزود: همچنین جذب مشارکت های مردمی نیز یک ضرورت انکارناپذیری است که باید در مسیر توسعه روستایی مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مشارکت، صرفا به معنای دریافت  کمک های نقدی از مردم نیست بلکه شامل جلب مشاوره های مردمی و استفاده از ظرفیت گروه های موثر در بدنه روستاها نیز می شود.

قربانی اضافه کرد: بهترین مرجع برای شناسایی اولویت ها و نیازهای روستاها، مردم این مناطق هستند و ما نیز باید در تخصیص اعتبارات به این موضوع، توجه بیشتری داشته باشیم.

استاندار آذربایجان شرقی نیز دراین نشست گفت: بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، خدمات بسیار شایانی در حوزه توسعه روستایی و رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار و دورافتاده کشور انجام شده است.

دکتر محمدرضا پورمحمدی افزود:  عدم توجه به توسعه روستایی و شهری متوازن در گذشته، باعث افزایش مهاجرت ساکنین روستاها  به شهرها و همچنین پدیدآمدن موضوعاتی همچون فقر، حاشیه‌نشینی و سایر موضوعات اجتماعی شد.

وی، تلاش برای کاهش مهاجرت از روستاها را یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت برشمرد و اظهار داشت: به رغم تمامی بی توجهی‌ها در دهه های اخیر، دولت یازدهم و دوازدهم با افزایش اعتبارات برای اجرای پروژه‌های روستایی، ارائه تسهیلات کم بهره و دهها برنامه حمایتی دیگر، باعث مهاجرت معکوس به بسیاری از روستاهای کشور شده است.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه الگوهای توسعه ای دنیا، الگوهای توسعه روستا- شهری هستند، خاطرنشان کرد: بهره گیری از یافته‌های جدید علمی در موضوع توسعه، یک ضرورت انکارناپذیر است که باید در تمامی تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌های کلان، مورد توجه قرار گیرد.

پورمحمدی با بیان اینکه ساکنان روستاها خواستار برنامه ریزی مسئولان برای تامین اشتغال و معیشت پایدار در روستا هستند، گفت: در صورت استمرار بی توجهی به این موضوع، در سال‌های آتی نیز همچون دهه‌های اخیر، شاهد افزایش مهاجرت روستانشینان به شهرها خواهیم بود.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به کاهش درآمدهای دولت به دلیل تحریم اظهار داشت: شرایط فعلی کشور، شرایط جنگ اقتصادی است و با وجود تمامی مشکلات، سرمایه گذاری در روستاها و بهره برداری از پروژه‌های مناطق محروم، متوقف نشده است. به عنوان مثال بیش از 800 میلیارد تومان در استان آذربایجانشرقی برای موضوع سرمایه گذاری در روستاها اختصاص یافته است.

برچسب ها :
مطالب مشابه

به نام خدا ۱– مشخصات فردی :     نام و نام خانوادگی: علی رحمانی تلفن محل کار: ۳۲۲۲۳۳۸۶ فکس: ۳۲۲۲۳۳۸۶ ۲- شرح وظایف: ۱- پیگیری، تخصیص، جذب و توزیع کلیه اعتبارات روستایی ۲- ارسال اطلاعات اعتبارات واریز شده به دهیاری‌ها ۳- پیگیری و نظارت بر اعتبارات تخصیصی به دهیاری‌ها از جمله اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده ۴- […]

30 خرداد 1400
استخدامی

آزمون جذب ۳۲ نفر از داوطلبان رشته‌های شغلی اداری، فنی و مالی دهیاری‌های شهرستان‌های نجف‌آباد، تیران و کرون، فریدن و چادگان در روز جمعه سوم بهمن‌ماه درمحل دانشگاه پیام نور شهرستان نجف‌آباد توسط اتحادیه شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها با همکاری دانشگاه پیام نور استان برگزار گردید.

25 مهر 1400
معاون امور دهیاریها

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، علی قربانی با بیان مطلب فوق در جمع مسئولان شهرستان نطنز که به منظور بررسی وضعیت عمران روستایی این شهرستان تشکیل شده بود، خواستار برنامه ریزی به منظور  بهره مندی دهیاری ها از جذب این تسهیلات خبر داد. وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۰ […]

25 مهر 1400
اطلاعیه استخدامی

دفتر امور روستایی استان اصفهان در نظر دارد به‌منظور تأمین نیروی انسانی مورد نیاز دهیاری‌ها از طریق آزمون، مصاحبه تخصصی، ارزیابی توانمندی‌های فردی و گزینش بر اساس قانون کار به‌کارگیری نماید.   دفتر امور روستایی استان اصفهان در نظر دارد به‌منظور جذب و به‌ کارگیری نیروی انسانی در دهیاری‌ها به استناد آیین‌نامه استخدامی دهیاری‌های کشور […]

25 مهر 1400
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *