چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲
۱۸:۲۸:۲۶

اینفوگرافی خبرهای مهم فرمانداری شهرستان تیران و کرون در آبان ماه ۱۴۰۲

سیتاد

۱۲

پیشنهادات تحقق شعار سال

۷

شرح وظایف و ساختارسازمانی

۳۲

شورای فرهنگی

۴۳

میز خدمت

۴۴

چندرسانه‌ای

۱۲۱
تیران
Feb 28, 2024 - Wed
tiran, IR
3°C
بارش خفیف باران
بارش خفیف باران
2 متر بر ثانیه (m/s), شرق و شمال شرقی
93%
762.07 میلی متر جیوه (mmHg)

چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲

شهرستان تیران و کرون

مرکز شهرستان تیران و کرون در ۵۱ درجه ۰۹ دقیقه طول جغرافیایی و۳۲ درجه و ۴۲دقیقه عرض جغرافیایی و ارتفاع ۱۶۴۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این شهرستان در ۵۰ کیلومتری غرب اصفهان واقع شده است. تیران و کرون از شمال غرب به شهرستان های فریدن و فریدونشهر و از جنوب غربی به استان چهارمحال بختیاری و از شرق به شهرستان های اصفهان، خمینی شهر، نجف آباد محدود می گردد. این شهرستان دارای هوایی نسبتا معتدل و زمستان های سرد است.
موقعیت و وسعت
شهرستان تیران و کرون با مساحت ۸/۱۷۶۸ کیلو متر مربع بین ۵۰ درجه و ۳۳ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۱۴ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۱ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی و از شمال وشرق به شهرستان نجف آباد و از جنوب به شهرستان لنجان و استان چهارمحال و بختیاری و از غرب به شهرستان فریدن محدود می گردد. این شهرستان پل ارتباطی بین سه استان (چهارمحال و بختیاری و اصفهان و خوزستان) بوده و حدود ۱۰۰ کیلو متر از محورهای مواصلاتی اصلی کشور در محدوده این شهرستان واقع گردیده است.
ناهمواریها
تیران و کرون دشتی محدود با شیبی نسبتاً ملایم است که شیب آن از غرب به شرق کاهش می یابد. اراضی شهرستان و ارتفاعات آن متعلق به دوران سوم زمین شناسی و جزء پیش کوههای داخلی زاگرس است تنها منبع آبی سطحی آن؛ رودخانه کرون (مرغاب) است که از ارتفاعات دالانکوه سر چشمه می گیرد.

تقسیمات کشوری:
شهرستان تیران و کرون بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو بخش به نامهای مرکزی و کرون و چهار دهستان به نامهای رضوانیه؛ ورپشت در بخش مرکزی و کرون سفلی و کرون علیا در بخش کرون می باشد. این شهرستان دارای ۴۴ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت و تعداد ۱۹ روستای زیر ۲۰ خانوار جمعیت و مزارع مسکونی و ۳ شهر به نامهای تیران؛ عسگران و رضوانشهر می باشد.

آب وهوا:
شهر تیران دارای آب وهوای بیابانی ونیمه بیابانی باتابستانهای گرم وخشک وزمستانهای سرد است میزان بارندگی سالانه شهرستان ۲۵۶ میلیمتر درسال است. درشهر تیران بیشترین نم نسبی درزمستان ۷۸ درصدودر تابستان ۱۳ درصد می باشد. تعدادروزهای یخبندان درسال ۹۰-۸۰ روز گزارش شده است. ازنظر وضع جوی برابربا ایستگاه کلیماتولوزی تیران میانگین دما در دی ماه ۵/۴ وحداکثر دما درتیرماه ۲/۳۵ درجه سانتیگراد گزارش شده است.

شناسنامه خدمات

۱

قوانین و مقررات

۲

نظرسنجی خدمات

۳

پیشنهاد، انتقاد و شکایت

۴

مناقصه و مزایده

۵

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

۶

راهبرد مشارکت مصوب استانداری اصفهان

۷

سوالات متداول

۸

سامانه شفافیت

۹

ثبت نام امریه سربازی

۱۰

منطقه‌ویژه علم‌وفناوری اصفهان

۱۱

پرتال سرمایه گذاری اصفهان

۱۲

آخرین اخبار

اخبار بخشداری ها

اخبار فرمانداری

شهرستان تیران و کرون

در شهرستان ۵۵ مسجد شناخته شده که ۱۶ مسجد از جمله مسجد حاج سلیمان واقع درحسینیه آقانوروز- قدیمی ترین مسجد شهر و مسجد خان یا مسجد امام حسن مجتبی با قدمتی هزار ساله و مسجد سید ( جامع ) در تیران همچنین مسجد سنگی و مسجد جامع اران در رضوانشهر و مسجد جامع در عسگران واقع شده اند. ۱۴ حسینه که ۴ حسینیه از آن با نامهای آقانوروز (قدیم ) ، ارشاد ، عاشورا و الغدیر در تیران و بقیه در روستاهای شهرستان ساخته شده اند. همچنین ۱۶ سقاخانه به یاد ایثار و رشادت های حضرت ابوالفضل (ع) بنا گردیده است.

کشاورزی ودامداری :
شهرستان تیران و کرون دارای ۱۵۵۶۳ هکتار اراضی کشاورزی است که ۳۶۱۲ هکتار از این اراضی زیرکشت محصولات باغی قرار دارد. محصولات عمده این شهرستان گندم ، جو ، کلزا ، سیب زمینی ، سبزیجات ، کشت های گلخانه ای ، صیفی جات ،انگور ، بادام و گردو می باشد.

دامپروری :
از مساحت ۰۰۰/۱۷۱ هکتاری شهرستان ، بالغ بر ۰۰۰/۱۲۱ هزار هکتار آن را اراضی ملی ودولتی تشکیل می دهد وقریب به ۰۰۰/۱۱۱ هکتار آن مرتع می باشد که از این مقدار ، حدود ۸۵ هزار هکتار مراتع ییلاقی و ۲۶ هزار هکتار مراتع قشلاقی برآورد می گردد.
انواع دام موجود در شهرستان شامل ۱۴۰۰۰ رأس گاو و گوساله ، ۱۰۰۰۰۰ رأس گوسفند و ۶۵۰۰۰۰ قطعه مرغ تخمگذار ، ۷۵۰۰۰۰ مرغ گوشتی ، ۶۰ قطعه شتر مرغ می باشد.
تعداد گاوداری صنعتی شیری ۲۵ واحد ، ۱۰۵ واحد مرغداری

صنعتی :
یک شهرک صنعتی به مساحت ۶۴ هکتار در جوار شهر تیران و یک شهرک صنعتی در شهر رضوانشهر و یک قطب کارگاهی درشهر تیران و جهت ایجاد اشتغال در روستاها نیز منطقه صنعتی روستای ورپشت شکل گرفته است .

طرح-گلخانه-گل-رز-۵
کرد-علیا
فلفل
جاهای-دیدنی-شهرستان-تیران-۴
جاهای-دیدنی-شهرستان-تیران-۲
جاهای-دیدنی-شهرستان-تیران
iran-1
samed-1
vezarat-1
riyasat-1
doolattt-1
daftar-magham-1